Biden synon të vaksinojë 70 përqind të popullsisë së rritur deri më 4 korrik

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden po vendos një qëllim të ri të vaksinimit për të dhënë të paktën një dozë në 70 përqind të popullsisë së rritur deri më 4 korrik, transmeton Gazeta Sinjali.

Qëllimi i
ri i cili përfshin vaksinimin e 160 milionë të rriturve deri në Ditën e
Pavarësisë, vjen derisa kërkesa për vaksina ka rënë dukshëm në të gjithë
vendin, me disa shtete që lënë më shumë se gjysmën e dozave të vaksinave të
tyre të parenditura, raporton AP.

Biden do të
bëjë thirrje që shtetet të bëjnë të disponueshme vaksinat dhe do të drejtojë
shumë farmaci të bëjnë të njëjtën gjë. Administrata e tij po lëviz për herë të
parë në zhvendosjen e dozave nga shtetet me kërkesë më të dobët në zonat me
interes më të madh.

Tashmë më
shumë se 56 përqind e amerikanëve të rritur kanë marrë të paktën një dozë të
vaksinës COVID-19 dhe gati 105 milionë janë vaksinuar plotësisht.

SHBA aktualisht po administron dozat e para me një normë prej rreth 965,000 në ditë, gjysma e normës së tre javëve më parë, por pothuajse dy herë më shpejt se sa nevojitet për të përmbushur objektivin e Biden. /Gazeta Sinjali/

Ngjarja paraprake

Reagon ministri i sportit pas incidentit në Prizren

Ngjarja e ardhëshme

Vajza në pritje të ëmbël, bëhuni gati; Këto janë 10 emrat më të bukur për fëmijë në 2021

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian