Biden synon të vaksinojë 70 për qind të popullsisë së rritur deri më 4 korrik

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden po vendos një qëllim të ri të vaksinimit për të dhënë të paktën një dozë në 70 për qind të popullsisë së rritur deri më 4 korrik, transmeton Gazeta Sinjali.

Qëllimi i
ri i cili përfshin vaksinimin e 160 milionë të rriturve deri në Ditën e
Pavarësisë, vjen derisa kërkesa për vaksina ka rënë dukshëm në të gjithë
vendin, me disa shtete që lënë më shumë se gjysmën e dozave të vaksinave të
tyre të parenditura, raporton AP.

Biden do të
bëjë thirrje që shtetet të bëjnë të disponueshme vaksinat dhe do të drejtojë
shumë farmaci të bëjnë të njëjtën gjë. Administrata e tij po lëviz për herë të
parë në zhvendosjen e dozave nga shtetet me kërkesë më të dobët në zonat me
interes më të madh.

Tashmë më shumë se 56 për qind e amerikanëve të rritur kanë marrë të paktën një dozë të vaksinës COVID-19 dhe gati 105 milionë janë vaksinuar plotësisht.

SHBA aktualisht po administron dozat e para me një normë prej rreth 965,000 në ditë, gjysma e normës së tre javëve më parë, por pothuajse dy herë më shpejt se sa nevojitet për të përmbushur objektivin e Biden. /Gazeta Sinjali/

Ngjarja paraprake

Ish-kreu i KQZ-së: Zgjedhjet në Shqipëri kontestohen ende pa u bërë

Ngjarja e ardhëshme

​Manchester City-PSG, notat e lojtarëve

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian