Biden planifikon 500 milionë dollarë për Ukrainën

Shtëpia e Bardhë është deklaruar për telefonatën e pasditës mes presidentëve Biden dhe Zelensky.

Biden i tha presidentit ukrainas se SHBA synon t’i sigurojë Ukrainës 500 milionë dollarë ndihmë direkte buxhetore, raporton BBC, përcjell Bota sot.

“Udhëheqësit diskutuan se si Shtetet e Bashkuara po punojnë gjatë gjithë kohës për të përmbushur kërkesat kryesore të ndihmës për sigurinë nga Ukraina, efektet kritike që ato armë kanë pasur në konflikt dhe përpjekjet e vazhdueshme të Shteteve të Bashkuara me aleatët dhe partnerët për të identifikuar aftësitë shtesë për ndihmoni ushtrinë ukrainase të mbrojë vendin e saj”, thuhet në një deklaratë.

Biden rishikoi gjithashtu sanksionet shtesë dhe ndihmën humanitare të shpallura javën e kaluar, ndërsa Presidenti Zelensky e përditësoi atë për statusin e negociatave të Ukrainës me Rusinë, tha Shtëpia e Bardhë.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Tiranë/ Humb kontrollin e makinës dhe përplaset me murin, plagoset fëmija 2 vjeç

Story i radhës

​Bruce Willis diagnostikohet me afazi

Të fundit nga