Biden ia tregon pasojat Kinës

Presidenti i SHBA Joe Biden tha për CNN se telefonata e tij me presidentin kinez Xi Jinping të premten “shkoi mirë”. Sipas Shtëpisë së Bardhë, Biden “përshkroi implikimet dhe pasojat nëse Kina ofron mbështetje materiale për Rusinë” në një telefonatë gati dy orëshe me liderin e Kinës, transmeton Bota sot.

“Presidenti nënvizoi mbështetjen e tij për një zgjidhje diplomatike të krizës”, tha Shtëpia e Bardhë. Shtëpia e Bardhë shtoi se të dy udhëheqësit “gjithashtu ranë dakord për rëndësinë e mbajtjes së linjave të hapura të komunikimit”.

Pjesa më e madhe e diskutimit të tyre u përqëndrua në luftën në Ukrainë dhe implikimet që kriza do të kishte si në marrëdhëniet SHBA-Kinë ashtu edhe në “rendin ndërkombëtar”, tha zyrtari.

Biden dha një vlerësim të veprimeve të presidentit rus Vladimir Putin në konfliktin e tij me Ukrainën, tha zyrtari, dhe “i bëri të qartë” implikimet dhe pasojat e ndihmës së mundshme të Rusisë në luftën e saj.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Paçarada fantastik, asiston për fitoren e St. Paulit dhe kryesojnë në Gjermani 

Story i radhës

“Monstra”, gjykata e Apelit konfirmoi vendimin e shkallës së parë

Të fundit nga

Partizani mposht Lubotenin

Partizani ka mposhtur Lubotenin në përballjen e vlefshme për xhiron e gjashtë të Ligës “Gjergj Kastrioti”,

AlbanianMacedonianEnglish