Biden i gatshëm për veprime të mëtejshme nëse Rusia vazhdon përshkallëzimin

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden paralajmëroi Rusinë të enjten se ai është i gatshëm të ndërmarrë veprime të mëtejshme nëse Moska vazhdon të “ndërhyjë në demokracinë tonë”, duke mbetur me shpresë për përmirësimin e marrëdhënieve, transmeton Anadolu Agency (AA).

Paralajmërimi erdhi menjëherë pasi SHBA-ja vendosi sanksione për dhjetëra individë dhe kompani ruse dhe dëboi 10 diplomatë rusë si hakmarrje për përpjekjet e Kremlinit për të ndikuar në zgjedhjet e SHBA-së, si dhe për sulmin kibernetik të gjerë për të cilin SHBA-ja fajëson Moskën, në të cilën vlerëson se 16 mijë sisteme kompjuterike, përfshirë ato të agjencive federale, u prekën.

Biden tha se është “përgjegjësia e tij si president i SHBA-së të hakmerret nëse presidenti rus Vladimir Putin zgjedh përshkallëzimin, por pohoi se Washingtoni “nuk po kërkon të nisë një cikël përshkallëzimi dhe konflikti me Rusinë”.

“SHBA-ja nuk po kërkon të fillojnë një cikël përshkallëzimi dhe konflikti me Rusinë. Ne duam marrëdhënie të qëndrueshme, të parashikueshme”, tha ai në Shtëpinë e Bardhë. “Gjatë gjithë historisë sonë të gjatë të konkurrencës, të dy vendet tona ishin në gjendje të gjejnë mënyra për të menaxhuar tensionet dhe për t’i mbajtur ato të mos përshkallëzohen jashtë kontrollit”, tha presidenti amerikan.

Biden theksoi se gjatë telefonatës të martën me Putinin ai ishte i qartë “se ne mund të kishim shkuar më tej, por unë zgjodha të mos e bëja këtë. Unë zgjodha të jem proporcional”.

“Gjatë bisedës me presidentin Putin, unë shpreha bindjen time se komunikimi midis nesh personalisht dhe drejtpërdrejt ishte për të qenë thelbësor që të ecim përpara drejt marrëdhënieve më efektive”, deklaroi Biden.

Në kuadër të kësaj përfshihet propozimi që Biden bëri për të mbajtur një samit në Evropë këtë verë ku udhëheqësit mund të shprehin dallimet e tyre dhe të punonin në fushat e bashkëpunimit.

“Nga ai samit, nëse do të ndodhte dhe besoj se do të ndodhë, SHBA-ja dhe Rusia mund të fillojnë një dialog strategjik të stabilitetit për të ndjekur bashkëpunimin në kontrollin e armëve dhe sigurinë”, tha Biden.

“Ne mund të trajtojmë sfida kritike globale që kërkojnë nga Rusia dhe SHBA-ja të punojnë së bashku, përfshirë frenimin e kërcënimeve bërthamore nga Irani dhe Koreja e Veriut, dhënia fund e kësaj pandemie globale dhe duke iu përgjigjur krizës ekzistenciale të ndryshimeve klimatike”, shtoi ai.

Thirrja dhe komentet e Bidenit vijnë në mes të kritikave që SHBA-ja dhe NATO kanë drejtuar për grumbullimin e forcave ruse përgjatë kufirit me Ukrainën në një nivel të paparë që nga viti 2014, kur pushtoi dhe më vonë aneksoi Gadishullin e Krimesë të Ukrainës dhe filloi mbështetjen e saj për forcat separatiste në rajonin lindor ukrainas i njohur si Donbas.

Biden tha se e “ka nxitur bindshëm” Putinin “të përmbahet nga çdo veprim ushtarak” të forcave ruse, duke thënë se “tani është koha për deeskalim”.. .

Ngjarja paraprake

Fakulteti i Administrimit të Biznesit e prezantoi ofertën akademike para maturantëve të Kumanovës

Ngjarja e ardhëshme

Si ra në pranga 34-vjeçari shqiptar: Bëhej shok me fëmijët dhe pastaj i kërcënonte duke…

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian