Biden: Është kthyer diplomacia dhe Amerika

Në vizitën e parë në Departamentin e Shtetit si president, Joe Biden u dha punonjësve një mesazh të qartë se “Amerika është kthyer. Diplomacia është kthyer”.

Biden është vendosur të njoftojë një seri ndryshimesh të rëndësishme në politikën e jashtme të SHBA-së, përfshirë masat mbi Jemenin dhe të drejtat e LBGTQ, gjatë një fjalimi në Departamentin e Shtetit, tha të enjten Këshilltari i Sigurisë Kombëtare Jake Sullivan, raporton cnn.

“Ne do të rindërtojmë aleancat tona. Ne do të ri-angazhojmë botën dhe do të marrim sfidën e madhe me të cilën përballemi duke u marrë me pandeminë, duke u marrë me ngrohjen globale dhe përsëri, duke qëndruar në këmbë për demokracinë dhe të drejtat e njeriut rreth botë”, pohoi ai.

Ai theksoi se punonjësit do të “besohen dhe fuqizohen” për të bërë punën e tyre dhe u kërkoi të gjithëve të ndiqnin disa parime thelbësore – integritetin, transparencën dhe llogaridhënien – ndërsa punonin në shërbim të popullit amerikan.

Ndryshe, Biden tashmë si shef të diplomacië amerikane, Sekretar të Shtetit e ka caktuar Antony Blinkenin. 

Ngjarja paraprake

Mediat e huaja habiten me babain e Dua Lipes, kjo është arsyeja

Ngjarja e ardhëshme

Zgjedhjet e 25 Prillit/ Topalli, Murrizi dhe Patozi të parët që i kërkojnë KQZ regjistrimin si subjekte politike! Mbledhja nesër

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian