Biden e kthen vëmendjen e tij përsëri në Azi pas muajve të përqendruar në luftën e Rusisë në Ukrainë

Presidenti Joe Biden niset të enjten për një vizitë për nxitjen e aleancës në Azi, një udhëtim i parë i vonuar në një rajon që mbetet qendror për qëllimet e tij të politikës së jashtme edhe pse fokusi i tij është tërhequr, raporton CNN, përcjell “Bota sot”.

Ndalesat e Bidenit në dy aleatë të vendosur të SHBA-së – Korenë e Jugut dhe Japoninë – kanë për qëllim të forcojnë partneritetet në një moment paqëndrueshmërie globale. Ndërsa Biden dhe ekipi i tij kanë shpenzuar shumë nga koha dhe burimet e tyre për pushtimin e Ukrainës nga Rusia, provokimet nga Koreja e Veriut janë intensifikuar dhe Kina vazhdon të përkulet me fuqinë e saj ekonomike dhe ushtarake.

Rivendosja e politikës së jashtme të SHBA: Pas muajsh vëmendjeje gjithëpërfshirëse mbi luftën e Rusisë në Ukrainë – një konflikt që ka thirrur krahasimet e Luftës së Ftohtë dhe ka rigjallëruar aleancat e ndërtuara shekullin e kaluar – vizita debutuese e Biden në Azi është një mundësi për të rinovuar atë që ai e sheh si sfidën e këtij shekulli : Përballja me një Kinë në rritje përmes një sistemi të rinovimit të partneriteteve ekonomike dhe ushtarake.

Dhe, ndërsa lufta e Rusisë po vazhdon, tensionet janë ndërtuar diku tjetër.

Koreja e Veriut, të cilën Biden e identifikoi si sfidën e tij më të madhe të politikës së jashtme në fillim të presidencës së tij, rifilloi testet provokuese të armëve përpara inaugurimit të Presidentit të zgjedhur të Koresë së Jugut, Yoon Seok-youl.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Ribashkimi Bora-Donald, Antonela tregon: Ja si reagoi Beatrix

Story i radhës

Mulla Adem Pakashtica dhe Gjykata Speciale e Kosovës në Hagë

Të fundit nga