Biden: Ajo që pamë dje nuk ishte mospajtim, ishte një çrregullim

Presidenti i ri i SHBA-së, Joe Biden e quajti dhunën e mafisë në Kongresin Amerikan si një nga ditët më të errëta në historinë e kombit dhe një sulm të paparë mbi demokracinë amerikane, transmeton Gazeta Sinjali.

“Ajo që ishim dëshmitarë dje nuk ishte mospajtim. Ishte një çrregullim. Ishte një protestë. Ishte kaos. Ata nuk ishin protestues. Mos guxoni t’i quani ata protestues. Ata ishin një turmë e trazuar. Kryengritësit. Terroristët e brendshëm“, tha ai gjatë një fjalimi.

Ai gjithashtu tha se administrata e tij e ardhshme do të punojë për të rivendosur nderin, integritetin dhe pavarësinë e Departamentit të Drejtësisë të SHBA-së, e cila është dëmtuar rëndë nga Presidenti Donald Trump.

Unë dua të jem i qartë për ata që drejtojnë këtë departament se kë do të shërbeni. Ju nuk do të punoni për mua. Ju nuk jeni avokati i presidentit ose i nënkryetarit. Besnikëria juaj nuk është për mua. Është për ligjin, Kushtetutën, njerëzit e këtij kombi, për të garantuar drejtësinë“, shtoi Biden.

Reagimet e Biden vijnë pasi mbështetësit e presidentit Donald Trump janë futur brenda hapësirave të Kongresit për ta penguar procesin e certifikimit të votave të Kolegjit Zgjedhor nga ana e ligjvënësve amerikanë.

/GazetaSinjali/

Ngjarja paraprake

Gjekmarkaj për vizitën e Ramës në Turqi: Po spostohet boshti nga BE! Redi Shehu: Ankaraja thekson që Ballkani të integrohet në BE…

Ngjarja e ardhëshme

Ngriti të pasmet me operacion, modelja shfaq trupin në veshjen e ngushtë

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian