Bhavana Menon: Aktorja indiane thyen heshtjen për sulmin seksual

Bhavana Menon, një aktore e njohur nga shteti jugor indian i Kerala, e cila u rrëmbye dhe u sulmua seksualisht në vitin 2017, ka thyer heshtjen e saj pas pesë vitesh, duke e përshkruar “udhëtimin e saj të vështirë nga të qenit viktimë në një të mbijetuar”.

Menon, i cili ka punuar në më shumë se 80 filma në gjuhët indiane jugore dhe ka fituar një numër çmimesh prestigjioze, u sulmua nga një grup burrash ndërsa udhëtonte nga Thrissur në Kochi në shkurt 2017.

Sulmi i saj bëri bujë, veçanërisht pasi Dileep, një nga aktorët më të mëdhenj të industrisë së filmit në gjuhën malajalame dhe bashkë-yll i Menon në gjysmë duzine filmash, u emërua si i akuzuar dhe u akuzua për komplot kriminal. Ai mohoi akuzat ndaj tij, por u arrestua dhe u mbajt në paraburgim për tre muaj para se të lirohej me kusht. Çështja po shqyrtohet në një gjykatë.

“Unë isha një vajzë normale e dashuruar për argëtim dhe më pas ndodhi ky incident që ma ktheu jetën përmbys. Shumica e njerëzve shohin fotot e buzëqeshura që postoj në rrjetet sociale, por unë kam qenë në ferr dhe mbrapa,” më tha Menon në telefon nga qyteti jugor i Bangalore.

“Unë u bëra kjo viktimë, kjo “aktorja e sulmuar”. Dhe për një kohë të gjatë vazhdova të pyesja “Pse unë?” Unë fajësoja veten dhe kërkoja një rrugëdalje”, tha ajo.

“Por në vitin 2020, pasi filloi gjyqi, kalova 15 ditë duke dhënë dëshmi në gjykatë. Dhe atëherë gjërat ndryshuan. Këtu isha, duke dashur të harroja dhe të vazhdoja, por më pas m’u desh të kujtoja gjithçka, çdo detaj të vogël të çështjes. .”

Në ditën e sulmit të saj, Menon po udhëtonte nga vendlindja e saj Thrissur për në qytetin e Kochi, ku do të dublonte për një film mëngjesin tjetër, kur u rrëmbye. Sulmuesit e saj bënë video të sulmit – “ndoshta donin të më shantazhonin”, më tha ajo.

Image

Dileep u arrestua në vitin 2017 dhe kaloi tre muaj në burg

Duke marrë parasysh statusin e saj – dhe Dileep – të personazhit të famshëm, kishte një vëmendje të madhe mediatike në këtë rast dhe në çdo ditë të caktuar, kanalet lokale të lajmeve ftuan panelistët të flisnin pro dhe kundër saj.

Shumë dolën në mediat sociale dhe u kënaqën me turpërimin e viktimës – ata e pyetën pse ajo po udhëtonte në orën 19:00 dhe vunë në dyshim moralin e saj, disa e abuzuan dhe disa thanë se çështja ishte e sajuar e gjitha, se ajo e kishte “inskenuar”.

“Isha e shkatërruar, e thyer në një milion copa, të gjitha këto gjëra ishin shumë të dëmshme për mua. Ndonjëherë doja të bërtisja në majë të mushkërive të mia,” tha ajo për platformën dixhitale indiane Mojo Story. “Më rrëmbyen dinjitetin dhe më pas u turpërova si viktimë”.

Sipas ligjit indian, identiteti i atyre që janë sulmuar seksualisht duhet të mbrohet me çdo kusht, por Menon tha se që në fillim dihej se ishte ajo që ishte sulmuar.

“Unë isha një aktore e njohur dhe raportet fillestare thoshin vetëm se isha rrëmbyer, kështu që disa nga kanalet televizive shfaqën fotografitë e mia. Pasi u bënë të njohura detajet e sulmit seksual, ata hoqën emrin dhe fotot e mia, por deri atëherë të gjithë e dinin se ishte mua.”

Në janar, për herë të parë që nga fillimi i “makthit” të saj pesë vjet më parë, Menon pranoi publikisht në një postim në Instagram se ajo ishte “e mbijetuarja” e sulmit.

“Ky nuk ka qenë një rrugëtim i lehtë. Udhëtimi nga viktima në të mbijetuar. Prej 5 vitesh emri dhe identiteti im janë shtypur nën peshën e sulmit që më është bërë”, ka shkruar ajo.

“Megjithëse nuk jam unë ai që e kam kryer krimin, ka pasur shumë tentativa për të më poshtëruar, heshtur dhe izoluar. Por në momente të tilla kam pasur disa që kanë dalë përpara për të mbajtur zërin tim gjallë. Tani kur dëgjoj kaq shumë zëra fol për mua, e di që nuk jam vetëm në këtë luftë për drejtësi”, shtoi ajo.

Postimi i saj u shpërnda nga disa prej yjeve më të mëdhenj malajali, duke përfshirë Mohanlal dhe Mammooty, dhe shumë aktore të Bollywood-it folën në mbështetje të saj.

Dhanya Rajendran, kryeredaktore e uebsajtit të The News Minute, thotë se duke zgjedhur të flasë, Menon “po tregohet shumë i guximshëm” ndërsa është gjithashtu i kujdesshëm pasi çështja është nëngjyqësi.

“Sulmi fizik është një gjë, por atëherë ajo është një personazh i famshëm, kështu që ajo duhet të përballet me shqyrtimin intensiv publik dhe reagimet nga shoqëria dhe industria e filmit. Ekziston gjithashtu një çështje gjyqësore. Pastaj është video e sulmit dhe gjithmonë do të ketë frika se mund të rrjedhë në publik”.

Aktorja thotë se është e vetëdijshme se është e privilegjuar sepse është një personazh i famshëm, ka mbështetjen e plotë të bashkëshortit dhe familjes dhe mjetet financiare për të luftuar çështjen e saj, por pesë vitet e fundit nuk kanë qenë të lehta.

“Ka pasur të paktën njëqind herë kur kam ndjerë dëshirën për t’u dorëzuar. Ka pasur kaq shumë raste kur kam pyetur miqtë dhe familjen, madje edhe avokatët e mi nëse mund t’i ktheja të gjitha mbrapa, ta ktheja orën pas. Kam menduar për të lënë vendin dhe për të ikur diku për të filluar nga e para, kam menduar shumë herë për të vrarë veten.”

Pra, çfarë e ka mbajtur atë të vazhdojë, pyes?

“Sa herë që do të mendoja të dorëzohesha, 24 orë më vonë, do të ndryshoja mendje. Sepse është dinjiteti im në linjë, duhet të dëshmoj pafajësinë time, duhet të dëshmoj se nuk kam bërë asgjë të keqe”, ajo. thotë./BBC

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Bitcoin and Ethereum Stuck in a Range, Small Altcoins Rally

Story i radhës

Putin përballë një muri, është gati për të sulmuar – skenari që pritet të ndodhë

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish