Beteja vendimtare, ministri rus i Mbrojtjes shkon në Ukrainën lindore

Ministri i Mbrojtjes i Federatës Ruse, Sergei Shoigu ka udhëtuar për herë të parë në Ukrainë që nga fillimi i luftës.

Ka qenë Ministria e Mbrojtjes e Rusisë që e ka bërë me dije informacionin, ndërsa nuk bën të qartë nëse Shoigu ka inspektuar ushtrinë në Ukrainë apo nëse ata ishin të gjithë në Rusi.

Megjithatë, mediat ruse raportojnë se Shoigu ndodhej në territoret e pushtuara të Donbasit.

Në postet komanduese, Shoigu thuhet se dëgjoi raporte nga komandantët për situatën aktuale dhe veprimet e Forcave të Armatosura Ruse në zonat kryesore operacionale.

Shoigu shpërndau gjithashtu dekorata – medalje “Ylli i Artë” dhe Urdhrat e Guximit – për ushtarët rusë që “kishin treguar heroizëm dhe përkushtim në misionet ushtarake” në luftën në Ukrainë.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Kuvendi duhet ta mbajë seancën e 75-të

Story i radhës

Etika filozofike dhe filozofia politike

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish