Beteja për Donbasin ende nuk ka përfunduar

Më shumë tani nga intervista jonë me zëdhënësin e ministrisë së mbrojtjes të Ukrainës, Yuriy Sak, i cili i tha BBC-së se “nuk do të përfundojë loja” për rajonin e Donbasit nëse Rusia pushton të gjithë Luhanskun.

Ai thotë se ka “qytete të tjera të mëdha në zonën e Donbasit, veçanërisht në rajonin e Donetsk” që janë nën kontrollin e forcave të armatosura ukrainase, përcjell Bota sot.

“Këto janë qytete që për dy ditët e fundit [kanë qenë] objektiva të sulmeve të rënda me raketa, granatime artilerie”, thotë ai, “por beteja për Donbasin nuk ka përfunduar ende”.

Sak shton se Ukraina është shpresëdhënëse dhe po merr mbështetje nga aleatët e saj perëndimorë.

Ai thotë se Ukraina përfundimisht do të grumbullojë një numër të mjaftueshëm të artilerisë së rëndë dhe llojeve të tjera të armatimit “që do të na lejojnë të çlirojmë tokat tona”.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Mickoski: Nuk na duhet Evropa nëse asimilohemi

Story i radhës

A ekziston mundësia që ne shqiptarët ndonjëherë të kthehemi andej kah duhet, ku ishin dikur paraardhësit tanë?!

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish