Besnikëri ndaj Macronit apo koha e ndryshimeve rrënjësore në Francë

Presidenti francez, Emmanuel Macron po hyn këtë vit në fazën e fundit të mandatit presidencial.

Në prill 2022, Franca do të përballet me zgjedhje të reja presidenciale, dhe sipas parashikimeve aktuale, Macron ka gjithnjë e më pak mbështetje nga qytetarët.

Gjatë pandemisë të vitit 2020, zgjedhjet lokale u mbajtën në shtetin francez dhe shumë u befasuan nga rritja dhe fitoret e koalicionit të përbërë nga Socialistët dhe Partia e Gjelbër.

Koalicioni fitoi vota në pothuajse të gjitha qytetet e mëdha franceze, ndërsa nga ana tjetër partia e Emmanuel Macron (La Republique En Marche!) regjistroi një rënie serioze elektorale.

Prandaj, pas zgjedhjeve, spekulimet e para kanë filluar tashmë se si rezultati më i dobët i partisë së Macron në zgjedhjet lokale mund të jetë një uverturë për humbjen në zgjedhjet presidenciale të vitit 2022.

Macron po e humb mbështetjen

Në fund të vitit 2020, Franca u ballafaqua me protesta të shumta masive të mbajtura në të gjitha qytetet kryesore të vendit. Përveç pakënaqësisë me mënyrën e menaxhimit të krizës si rezultat i shfaqjes së coronavirusit, francezët gjithashtu kanë shprehur pakënaqësi me vendime të tjera që kanë të bëjnë direkt ose indirekt me Emmanuel Macronin.

E fundit në një seri protestash kishte të bënte me dispozitat në Ligjin e ri të Sigurisë, i cili parashikon përgjegjësi penale për njerëzit që filmojnë oficerë policie. Qindra mijëra njerëz në më shumë se 70 qytete kanë shprehur pakënaqësi me ligjin dhe brohoritjet kundër Emmanuel Macron mund të dëgjohen në rrugë.

Përveç kësaj, francezët dolën në rrugë për shkak të problemeve të tjera pak a shumë të rëndësishme. “Jelekët e verdhë”, një grevë nga policia dhe zjarrfikësit, demonstrata për shkak të pikëpamjeve të Macronit mbi të ashtuquajturin “Islami i ndikuar nga faktorë të huaj”, janë vetëm disa nga arsyet pse qindra mijëra qytetarë të pakënaqur u mblodhën në rrugët e qyteteve.

Vetë qëllimet dhe pikat e demonstratave ishin krejtësisht të ndryshme, por në thelb ato ishin të drejtuara kundër Emmanuel Macron çdo herë. Dhe ndërsa qytetarët demonstruan, Macron në të shumtën e rasteve qëndroi në botëkuptimet e tij politike dhe sfidoi qytetarët e pakënaqur.

Të djathtët po i besojnë Marine Le Pen

Kandidatja më serioze që do të kundërshtojë Macronin në vitin 2022 është aktualisht e djathta e Marine le Pen, e cila tashmë ka njoftuar kandidaturën për zgjedhjet. Sipas një analize nga revista politike me ndikim Politico, në këtë pikë, pak më shumë se një vit para zgjedhjeve, politikania franceze ka mbështetjen e 26 për qind të popullsisë krahasuar me Macronin, mbështetja e të cilit vlerësohet në 24 për qind.

Është pikërisht pakënaqësia e qytetarëve dhe zhgënjimi me mënyrën e drejtimit të vendit në mandatin e Macronit që mund të jenë arsyet kryesore që do ta çojnë të djathtën franceze drejt fitores.

Një gjë e ngjashme ndodhi në zgjedhjet e SHBA-së kur Donald Trump fitoi mandatin presidencial në vitin 2016 me pothuajse të njëjtin parim. Shumë analistë thanë atëherë se Trumpi fitoi për shkak të zhgënjimit të njerëzve me politikat e Partisë Demokratike dhe Barack Obama. Ky skenar shumë lehtë mund të përsëritet në vitin 2022 në Francë.

Se Le Pen e mori seriozisht detyrën dhe kandidaturën për presidencën e Francës tregon edhe fakti se në mbledhjen e 25 janarit dhe në konferencën për shtyp, ajo prezantoi faqen e re të internetit të quajtur thjesht “M është e ardhmja“, ku disa qëllime të programit mund të tashmë është parë dhe drejtimi në të cilin do të shkojë fushata për vitin 2022.

“Unë duhet t’ua tregoj të gjithëve këtë. Emmanuel Macron nuk ka as shansin më të vogël për të fituar zgjedhjet e viti 2022. Unë ftoj të gjithë qytetarët që mendojnë njëjtë të bashkohen me mua dhe të dërgojnë sugjerimet e tyre përmes faqes zyrtare në internet për atë që duhet të bëjmë në mandatin presidencial”, tha ajo me optimizëm.

Ku është e majta në gjithë këtë?

Përveç presidentit aktual, Macron dhe Marine le Pen, kandidaturën për postin e presidentit të Francës e shpallën gjithashtu edhe përfaqësuesit e Socialistëve, si dhe Partia e Gjelbër. Në 20 vitet e fundit, socialistët francezë kanë pësuar disa disfata bindëse që pothuajse e kanë çuar partinë në prag të kolapsit. Në zgjedhjet e fundit, socialistët kundërshtuan Le Penin dhe Macronin me Benoit Hamon jo bindës, i cili arriti të fitonte 6 për qind të votave, që ishte larg rezultatit më të keq të socialistëve që nga viti 1969.

Sidoqoftë, Socialistët mund të mirëpresin zgjedhjet e një atmosferë shumë më të mirë. Pas aleancës me të Gjelbrit, kandidatët e tyre arritën rezultate të konsiderueshme në zgjedhjet lokale, të cilat gjithashtu inkurajuan liderët e kësaj partie që me vendosmëri të fillojnë të bëjnë plane për fushatën presidenciale. Deri më tani, Socialistët nuk kanë regjistruar asnjë kandidat për zgjedhjet, megjithëse ka spekulime në publike për disa emra.

Kryetarja aktuale e Parisit, Anne Hidalgo, ka shansin më të mirë për të kandiduar, duke fituar zgjedhjet në Paris në vitin 2020 për herë të dytë dhe duke konsoliduar kështu dominimin e Socialistëve në kryeqytetin francez. Hidalgo ka mbështetjen më të madhe për një kandidaturë të mundshme midis votuesve të majtë, por gjithashtu mbështetjen e presidentit të partisë Olivier Faure, i cili tha se Hidalgo do të ishte një presidente e shkëlqyeshme.

Në një intervistë të fundit me Le Journal du Dimanche, Hidalgo pohoi se nuk ka paraqitur ende një kërkesë zyrtare, por ajo mund ta bëjë këtë deri në shtator të 2021 dhe tha se do të marrë vendimin përfundimtar deri atëherë.

“Askush prej nesh nuk dëshiron të shikojë garën në raundin e dytë të zgjedhjeve midis Le Pen dhe Macron. Për më tepër, çfarë mund të ofrojë Macron në mandatin e ri? Ka qenë atje që nga viti 2017 dhe absolutisht asgjë nuk ka ndryshuar”, tha Hidalgo gjatë intervistës së saj dhe në një farë mënyre shpalli një kandidaturë të mundshme.

Ajo që mund të jetë problem për të majtën është përçarja, e cila ka të ngjarë të jetë thelbësore edhe në këto zgjedhje, kur bëhet fjalë për rezultatin e tyre. Përveç Hidalgo, ish-socialisti dhe aktori i fiaskos më të madhe të kësaj partie, Benoit Hamon, përmendet gjithashtu si një kandidat i mundshëm, dhe presidenti i të Gjelbërve, Yannick Jadot, gjithashtu njoftoi kandidaturën e tij.

Gjithashtu, kandidatura për zgjedhjet tashmë është njoftuar zyrtarisht nga Jean-Luc Melenchon, një i majtë francez dhe president i lëvizjes “Franca e Pushtuar”.

Edhe pse Hidalgo ka ende mbështetjen më të madhe nga socialistët dhe është një politikan që ka aftësinë të bashkojë të majtën në Francë, shumë analistë dhe politologë francezë e konsiderojnë këtë mision të pamundur.

Opsioni i gjelbër i majtë arriti të fitojë zgjedhjet lokale, e cila është një shenjë e qartë se qytetarët duan ndryshim në terma kulturorë, politikë, socialë dhe ekonomikë, por meqenëse spektri i gjerë politik i koalicionit ishte një avantazh në zgjedhjet lokale, mund të ishte katastrofik në zgjedhjet presidenciale.

Zgjedhjet për presidencën e Francës do të mbahen në prill të 2022. Deri atëherë, Macron do të ketë më shumë se një vit për të përmirësuar dhe përmirësuar reputacionin e tij në mesin e popullatës franceze. Mbështetja, e cila arriti në më shumë se 60 për qind në ditët e para të mandatit, ka qenë duke u shkrirë gjatë viteve dhe ngadalë po lëviz në anën e Marine le Pen.

Rri-dueli i tyre që do të jetë ndoshta e vetmja luftë e vërtetë politike pas së cilës shoqëria franceze do të gjendet përsëri në një udhëkryq. Nëse do të shkojmë në të djathtë apo të vazhdojmë të ndjekim politikën e qendrës, e cila do të jetë njësoj (e pakënaqur) me të gjithë qytetarët e një vendi që ende është i munduar nga probleme të shumta ekonomike dhe sociale. 

Ngjarja paraprake

Elgit Doda paralajmëron këngën e re së shpejti

Ngjarja e ardhëshme

Messi më i miri: Barcelona 2-1 Bilbao, notat e lojtarëve

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian