Berlini dhe Shkupi janë për fillim të negociatave në dhjetor

Vazhdojnë përpjekjet diplomatike në drejtim të përafrimit të qëndrimeve të Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë me qëllim mundësimin e mbajtjes së Mbledhjes së parë ndërqeveritare me BE-në gjatë kryesimit gjerman.

Berlini dhe Shkupi janë për fillim të negociatave në dhjetor, për çka si qëllim dhe interes i përbashkët ishte biseduar edhe gjatë bisedës së djeshme telefonike që kryeministri Zoran Zaev e ka pasur me kancelaren gjermane Angela Merkel.

Në drejtim të afrimit të qëndrimeve edhe presidenti Stevo Pendarovsi bisedoi me homologun e tij bullgar Rumen Radev, edhe pse nuk ishin bërë të ditura shumë hollësi nga biseda.

Ngjarja paraprake

A Bie Nga Pesha Duke Mos Ngrënë?

Ngjarja e ardhëshme

Selimi para nisjes në Hagë: S’do flas këtu, do të flas nga atje, sepse më shkon zëri më mirë

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian