BE rrit përpjekjet për të zhvlerësuar propagandën e Putinit për sigurinë ushqimore

BE-ja po planifikon një ofensivë për të kundërshtuar narrativat ruse në lidhje me të cilat sanksionet perëndimore janë bërë përgjegjëse për ndërprerjen e furnizimit global të drithërave dhe plehrave.

Afrika dhe Lindja e Mesme janë në rrezik të preken rëndë nga pamundësia e Ukrainës për të transportuar të korrat e saj masive të drithit nga Deti i Zi.

Presidenti rus Vladimir Putin ka akuzuar vazhdimisht Perëndimin se është përgjegjës për ndërprerjen e zinxhirëve të furnizimit global.

“Sanksionet tona nuk ndikojnë në eksportet e ushqimit dhe plehrave nga Rusia,” theksoi një zyrtar i lartë i BE-së, duke iu referuar çështjeve të ngritura nga Macky Sall, president i Senegalit dhe Kryetar i Bashkimit Afrikan, në fjalimin e tij drejtuar liderëve të BE-së në samitin e tyre. 

Sipas një zyrtari të lartë të BE-së, do të kishte një ngurrim të pronarëve ndërkombëtarë të anijeve për të dërguar anijet e tyre në portet ruse për të marrë grurë dhe plehra.

“Nuk ka asgjë që e pengon atë, nuk duhet të ketë konsiderata për reputacionin, nuk do të ketë efekte kolaterale – është e mundur dhe e realizueshme, dhe ne nuk jemi kundër”, tha ai.

Udhëheqësit e BE-së u kishin bërë thirrje vendeve afrikane që të mos binin në një fushatë propagandistike të udhëhequr nga Rusia që portretizonte pasigurinë aktuale globale ushqimore si rezultat i sanksioneve perëndimore kundër Moskës.

BE-ja dhe Bashkimi Afrikan ranë dakord për një mesazh të bashkuar për sigurinë ushqimore, i cili fajin për ndërprerjet në furnizimin me ushqime e vendos drejtpërdrejt mbi supet e presidentit rus Vladimir Putin.

“Është një dezinformim i plotë nga ana e Rusisë, e vetmja arsye pse ne po luftojmë tani me një krizë ushqimore është për shkak të kësaj lufte brutale, të pajustifikuar kundër Ukrainës”, u tha gazetarëve presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen.

“Dua të jem shumë e qartë, ne nuk kemi sanksione për produktet ushqimore dhe bujqësore, nuk kemi sanksione për këtë”, shtoi ajo, duke vënë në dukje se eksporti i plehrave ruse në vendet jo anëtare të BE-së nuk ndikohet nga sanksionet e Brukselit.

Por përtej çështjes së ushqimit, Sall kishte ngritur edhe problemin e pagesave për furnizime ushqimore, të cilat pengohen nga përjashtimi i disa bankave ruse nga sistemi i pagesave ndërkombëtare SËIFT.

Dhe ai nuk është deri tani i vetmi, pasi zyrtarët e BE-së tregojnë se narrativa të tilla janë të pranishme edhe përtej fqinjësisë së afërt të BE-së.

Rusia bazohet në krizën ushqimore që ka krijuar për të forcuar marrëdhëniet në Azi, Afrikë dhe Amerikën Latine. Ndër të tjera, Moska u përcjell mesazhin vendeve në zhvillim që kanë nevojë për grurë se “miqtë e Rusisë nuk do të mbeten prapa”.

Ekspertët besojnë se një arsye kryesore pse disa narrativa dezinformative pro-ruse për luftën në Ukrainë kanë gjetur rezonancë, veçanërisht në Azinë Juglindore, është se ata kanë përdorur me sukses ndjenjat tashmë ekzistuese anti-SHBA dhe anti-perëndimore.

Zyrtarët e BE-së kanë bërë thirrje për një qasje më proaktive ndaj dezinformimit dhe propagandës, por deri më tani blloku kishte shumë pak burime për t’u marrë me këtë çështje.

Veçanërisht që nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia, janë shfaqur kritika se Task Forca Lindore StratCom, pjesë e shërbimit diplomatik të BE-së, ka qenë e pafinancuar dhe e pambështetur dhe duhet të jetë më ambicioze në të ardhmen.

“Ne nuk po luftojmë mjaftueshëm në luftë, nuk jemi luftarak në fushën e ideve”, tha diplomati i lartë i BE-së.

“Duhet të paraqisni të vërtetat tuaja, duhet të keni një plan dhe duhet të kundërsulmoni, sepse rusët, të barabartë me kinezët, po e bëjnë këtë në një mënyrë shumë të mirëorganizuar, si një betejë të vërtetë” ai shtoi.

Kryediplomati i BE-së, Josep Borrell do të udhëtojë në Lindjen e Mesme dhe Azinë Juglindore në dhjetë ditët e ardhshme, dhe pritet që kjo çështje të përfshihet në axhendën e tij.

Për më tepër, ministrat e jashtëm të BE-së në qershor pritet të shqyrtojnë ndikimin më të gjerë gjeopolitik të luftës dhe do të diskutojnë një kuti mjetesh të përforcuara për të kundërshtuar ndërhyrjen e huaj dhe manipulimin e informacionit.

Propozimi, i ngacmuar nga Busulla e re Strategjike e BE-së, do të përfshijë një sërë masash nga përforcimi i Delegacioneve të BE-së në mbarë botën, kapacitetet në grupet e punës të EEAS Stratcom, përmirësimi i kapaciteteve për të zbuluar, mbledhur dhe analizuar dezinformatat me qëllim të keq dhe që shtetet anëtare të shqyrtojnë mundësitë e një regjimi të dedikuar sanksionesh për të luftuar dezinformimin./euroactiv/

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Ushqimi dhe karburantet më të shtrenjta, Qeveria dhe opozita paralajmërojnë propozim-masa

Story i radhës

Kërkesa për riformatim të qeverisë shfaqet brenda koalicionit, a do t’i hyjë Kurti këtij telashi

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish