​BE përgatit planin e reduktimit të kërkesës për gazin rus

Një ndërprerje serioze në furnizimin e Bashkimit Evropian me gaz rus ka të ngjarë, tha komisionarja e BE-së për energjinë sot, duke u kërkuar vendeve të rinovojnë planet e emergjencës në rast të problemeve të furnizimit dhe të përdorin karburante të tjera sa herë që është e mundur për të kursyer gazin.

“Që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës, ne e dinim se një thyerje e madhe ishte e mundur, dhe tani duket e mundshme,” tha Kadri Simson pas një takimi të ministrave të Energjisë.

“Ne kemi bërë shumë punë të rëndësishme për t’u përgatitur për këtë. Por tani duhet të bëjmë edhe më shumë”, shtoi ajo.

Muajin e ardhshëm, Komisioni Evropian do të paraqesë një plan për vendet e BE-së për të koordinuar përgatitjet e tyre për problemet e ardhshme të furnizimit me gaz, pasi Rusia tashmë ka ndërprerë ose reduktuar furnizimet në 12 nga 27 shtetet anëtare.

Plani i BE-së do të identifikojë masat për të reduktuar kërkesën për gaz dhe sektorët kryesorë në të cilët ulja e kërkesës për gaz mund të prishë zinxhirët e furnizimit, tha Simson.

Më herët të hënën, ajo tha se qytetarët, të cilët konsiderohen “konsumatorë të mbrojtur” të gazit sipas rregullave të BE-së, nuk do të duhet të kufizojnë përdorimin e gazit.

Simson tha se ndërprerjet e fundit në furnizimin me gaz të Moskës në Evropë u bënë për të destabilizuar tregun evropian të energjisë, për të shkaktuar inflacion të çmimeve tashmë të mëdha të energjisë dhe për të parandaluar vendet që të ruajnë gazin përpara sezonit të ngrohjes dimërore.

Magazinimi i gazit i të gjitha vendeve anëtare të BE-së së bashku është pothuajse 57% i plotë, sipas Gas Infrastructure Europe, por ndryshon nga vendi në vend, kështu që magazina gjermane është 57 për qind, ajo polake 97 për qind dhe ajo hungareze 39 për qind.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

​Brad Pitt zbulon për cilin film të tij ka më shumë turp

Story i radhës

Kurti bën deklaratën e fortë: Nuk do e mbështes “Ballkanin e Hapur”

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish