BE nuk ndalet, merr vendimin drastik ndaj Rusisë, ja lajmi i mirë që ka për Ukrainën

Vendet e Bashkimit Evropian do të shtojnë dy miliardë euro të tjera në një fond që është përdorur për të paguar për mbështetjen ushtarake për Ukrainën.

Ministrat e Jashtëm të bllokut do të vendosin të plotësojnë Mjetin Evropian të Paqes (EPF) në një takim në Bruksel të hënën, shtuan diplomatët.

Shtetet e BE-së kanë shfrytëzuar fondin për të blerë armë dhe pajisje ushtarake për Kievin, por ai është varfëruar kryesisht nga gati nëntë muaj luftë në Ukrainë.

Në nëntor, shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, u bëri thirrje vendeve anëtare të mbushin tenxheren deri në fund të vitit, raporton skynews.

Ai tha se BE-ja dhe vendet e saj anëtare i kanë ofruar Ukrainës deri më tani armë dhe pajisje ushtarake me vlerë 5.7 miliardë euro.

Ndryshe, Rusia ka nisur pushtimin e pajustifikueshëm të shtetit të Ukrainës më 24 shkurt duke shkaktuar viktima dhe dëme materiale.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

EMRI/ U kap me snajper dhe shotgan, ky është shtetasi që u arrestua në Portin e Durrësit

Story i radhës

Mamiç talle me serbët 

Të fundit nga