BE-ja merr më shumë gaz natyror të lëngshëm nga SHBA

SHBA-të, së bashku me partnerët ndërkombëtarë, dëshirojnë të dërgojnë në BE 15 miliardë metra kub gaz natyror të lëngshëm (LNG) shtesë këtë vit për të zëvendësuar importet e gazit rus, përcjell Bota sot.

Në planin afatgjatë, sasia pritet të rritet në 50 miliardë metra kub në vit, siç njoftuan presidenti amerikan Joe Biden dhe presidentja e Komisionit Ursula von der Leyen në Bruksel.

Sipas Komisionit, kjo mund të zëvendësojë rreth një të tretën e importeve aktuale të gazit nga Rusia.

 

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Bitcoin Royalty Flock to Bukele’s Court as President Talks of ‘Short Delay’ to BTC Bonds

Story i radhës

Granit Xhaka paralajmëron Kosovën

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish