BE i jep Shqipërisë 5.7 milionë euro për regjistrimin e pronave/

Bashkimi Evropian do të ndihmojë Shqipërinë me 5.7 milionë euro për regjistrimin digjital të pronave.

Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, ambasadori Luigi Soreca shkruan se Shqipëria do të ketë një hartë të re të regjistrimit të pronës.

Më tej, Soreca thotë se regjistrimi i pronave është një reformë vendimtare për integrimin e Shqipërisë.

“Falë ndihmës nga BE , Shqipëria do të ketë një hartë të re të regjistrimit të pronës. Me 5.7 milion €, Programi “BE for Property Rights” do të përmirësojë sigurinë ligjore dhe do të promovojë më shumë investime të huaja. Kjo është një reformë vendimtare për njerëzit dhe për integrimin e Shqipërisë”, shkruan Soreca.

Kjo është mbështur edhe nga ambasadorja e SHBA-së, Yuri Kim, e cila shkruan se zgjidhja e cështjes së pronës hedh themelet për një zhvillim më të madh.

“Zgjidhja e të drejtave të pronësisë do të hedhë themelet për një zhvillim më të madh, investime dhe barazi mundësish. Është e domosdoshme”, shkruan Kim.

WWW.GAZETA.MK

Ngjarja paraprake

Mësimi në shkollat e mesme në Tetovë dhe Gostivar do të vazhdojë online deri më 20 shtator

Ngjarja e ardhëshme

“Do të mbytej e do të pritej në 100 copa”/ Pedofili vrasës që u dënua me vdekje të njëjtë me atë të viktimave

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian