BE heq sanksionet për dy politikanë libianë

Bashkimi Evropian (BE) vendosi heqjen e 2 polirikanëve libianë nga lista e sanksioneve për shkak se kanë dhënë mbështetje në mënyrë konstruktive drejt zgjidhjes politike të konfliktit në vend, transmeton Anadolu Agency (AA).

Këshilli i BE-së njoftoi se ka hequr nga lista e personave ndaj të cilëve zbatohen masa kufizuese për çështjen e Libisë kreun e Parlamentit të Tobrukut, Aquila Saleh, si dhe Nuri Abu Sahmain.

Për shkak të konflikteve të përjetuara në Libi, ndaj Saleh dhe Sahmain nga viti 2016 ishte vendosur ndalesë e udhëtimit dhe ngrirje e pasurisë.

Në deklaratë u theksua që Saleh u hoq nga lista e sanksioneve sepse ka mbështetur në mënyrë konstruktive zgjidhjen politike në vend, ndërsa Sahmain nuk ka luajtur ndonjë rol në procesin politik kohët e fundit.. .

Ngjarja paraprake

Arrestohet nga policia i dyshuari si vrasës me pagesë

Ngjarja e ardhëshme

VV në Podujevë: Studentët me fakultet nuk po gjejnë punë, po punësohen familjarë të zyrtarëve

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian