BE dëshiron diskutimin mbi sanksione të mëtejshme kundër Rusisë

Pas arrestimit të mijëra demonstruesve, BE po konsideron veprime të mëtejshme kundër Rusisë. Sanksionet kanë qenë në fuqi që prej sulmit ndaj Alexei Navalny.

Pas protestave në të gjithë Rusinë për lirimin e kritikut të burgosur të Putinit Alexej Navalny , përfaqësuesi i punëve të jashtme të BE Josep Borrell njoftoi se ai do të diskutojë hapat e ardhshëm me ministrat e jashtëm të BE të hënën. Udhëheqësi i FDP Christian Lindner bëri thirrje për një moratorium mbi ndërtimin e mëtejshëm të tubacionit të diskutueshëm gjermano-rus të Detit Baltik Nord Stream 2.

Masat ndëshkuese do të duhet të prekin oligarkët dhe miqtë e shefit të Kremlinit Vladimir Putin , anëtarët e opozitës që jetojnë jashtë rreth ish-oligarkut Mikhail Khodorkovsky kërkuan të shtunën në mbrëmje. “Gjeni ata, ndiqni burimin e tyre të parave,” tha ish-kampioni botëror i shahut Garry Kasparov në një konferencë shtypi.

Në protestat e gjera të Shtunën rreth 100,000 njerëz demonstruan në 100 qytete për lirimin e Navalny dhe kundër Presidentit Vladimir Putin. Sipas organizatës joqeveritare OWD-Info, 3,296 njerëz u arrestuan .

Navalny u dënua me 30 ditë burg të hënën në një procedurë të diskutueshme urgjente. 44-vjeçari thuhet se ka shkelur kërkesat në procedurat e mëparshme penale, ndërsa ishte duke u rikuperuar nga një sulm helmor në Gjermani, që nga Gushti. Disa laboratorë, përfshirë një nga Bundeswehri, kishin konfirmuar helmimin me neurotoksin Novitschok. Prandaj BE ka vendosur sanksione ndaj Rusisë .

Protestat si kërkesë “sigurimi i jetës për Navalny”

Manuel Sarrazin, zëdhënësi i Evropës Lindore për të Gjelbrit në Bundestag, u impresionua nga turmat në rrugët e Rusisë: “Ju tregoni një solidaritet të gjerë me Alexej Navalny, që është i ankoruar në popullsinë Ruse”, tha Sarrazin, sipas deklaratës. “Shpresojmë që ata veprojnë për sigurimin e jetës për Navalny, nga regjimi i Putinit.” Politikani për çëshje të jashtme i FDP Aleksandër Graf Lambsdorff kritikoi faktin që gruaja e Nawalny Julia, u arrestua përkohësisht dhe “praktikisht u mor në paraburgim “. Duke vepruar kështu, qeveria shkel ligjin ndërkombëtar dhe rus.

Pas videos së zbuluar së fundmi nga ekipi i Navalny rreth një pallati të madh që pretendohet të jetë ndërtuar nga Vladimir Putin me ryshfet, zemërimi i demonstruesve u drejtua gjithashtu edhe kundër presidentit Putin. Kremlini kishte hedhur poshtë pretendimet në film, i cili u pa më shumë se 70 milion herë, si të pakuptimta. “Putini është një hajdut”, brohorisnin njerëzit në shumë vende – dhe jo vetëm kërkuan lirimin e Navalny, por edhe dorëheqjen e presidentit.

Protestat duhet të vazhdojnë

Stafi i politikanit të opozitës njoftoi se protestat do të vazhdonin në javën e ardhshme. Mitingjet në Rusi nuk janë miratuar për muaj për shkak të pandemisë së kurorës. Ata që marrin pjesë gjithsesi duhet të presin gjoba të larta. Protestat të Shtunën ishin një “hap i parë i rëndësishëm”, tha ekipi i Nawalny. Tani duhet një hap i dytë dhe i tretë. “Është e vështirë të thuash kur do të fitojmë.”

Ngjarja paraprake

Zyrtarizohet transferimi i Ozil te Fenerbahce

Ngjarja e ardhëshme

Grabitet farmacia në Tiranë, hajduti kërcënon me armën lodër punonjëset, ato i japin të gjithë xhiron ditore

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian