Bashkimi Evropian miraton rregulloren e kriptomonedhave

Bashkimi Evropian dhe vendet anëtare ranë dakord për një rregullore të re të kriptomonedhave e cila synon të mbrojë konsumatorët dhe ofruesit e shërbimeve tha Parlamenti Evropian.

Quajtur MiCA, rregullorja është dizajnuar për të ofruar mbrojtje përballë mashtrimeve, aktiviteteve kriminale, impaktit klimaterik etj.

“MiCA do të vendosë standarde në Perëndimin e Egër të kriptomonedhave,” tha eurodeputeti Gjerman Stefan Berger. “MiCA do të harmonizojë tregu, të ofrojë qartësi ligjore dhe të sigurojë standarde të larta për mbrojtjen e konsumatorit.”

Ligji mbulon kriptomonedhat si Bitcoin, Ether por NFT-të do të përjashtohen. Megjithatë mund të klasifikohen më vonë si instrumente financiarë apo asetet kriptomonedhash nga MiCA.

Ende ligji është i përkohshëm ndërsa shumë detaje të tij mund të debatohen. Fillimisht propozuar në 2020-ën, ligji fillimisht parashikonte ndalimin e gërmimit të bitcoin dhe kriptomonedhave mbi procese të cilat kërkojnë sasi të larta energji.

Ankesat nga industria bënë që kjo direktivë e tij të tërhiqej. /PCWorld Albanian

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Turqia bllokon qasjen në informacionin në gjuhën turke të Zërit të Amerikës

Story i radhës

Rrugët e krimit me narkotikë në Kosovë, kërcënim serioz për të rinjtë

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish