Basha pret komisionerin europian: Miratimi i njëanshëm i reformës zgjedhore cënon zgjedhjet

Qëndrimin e tij kundër ndryshimeve të njëanshme të kodit zgjedhor, kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ja ka shprehur edhe komisionerit Europian për Zgjerimin Oliver Varhelyi gjatë takimit që pati më të në selinë blu.

Sipas Bashës, ky akt cënon rëndë standartin e zgjedhjeve, të cilat janë kusht i rëndësishëm për të ardhmen dhe integrimin e vendit.

Basha: Me Komisionerin e Zgjerimit diskutuam dhe për reformën zgjedhore të miratuar në mënyrë të njëanshme dhe që shembi themelet mbi të cilat u arrit marrëveshja e 5 qershorit. Gjatë bisedës i bëra të ditur zotit Varhelyi se reforma zgjedhore është ndryshuar dhe miratuar në mënyrë të njëanshme, në shkelje të Kushtetutës. PS duke e ditur se ndryshimet janë në kundërshtim me praktikat e mira të zgjedhjeve refuzoi marrjen e mendimit të OSBE/ODHIR. Për herë të parë në Shqipëri u shkelën praktikat konsensuale mbi të cilat janë kryer reformat zgjedhore deri më sot. Ky akt cënon rëndë standartin e zgjedhjeve, të cilat janë kusht i rëndësishëm për të ardhmen dhe integrimin e vendit.

Kryeopozitari thotë se e informoi komisionerin europian edhe për situatën tejet të vështirë ekonomike dhe korrupsionin

Ngjarja paraprake

Qytetarët po përdorin çdo ditë e më shumë shërbimet në e-Albania

Ngjarja e ardhëshme

Batuta e Ramës me Varhelyi: Kemi vite që përgatitemi për dasmë, por nuk vijnë krushqit

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian