Banka Botërore: Bota do ta ketë të vështirë të shmangë recesionin

Shtetet e Bashkuara dhe ekonomitë e tjera në mbarë botën do ta kenë të vështirë të shmangin një recesion, duke pasur parasysh rritjen e inflacionit, rritjen e normave të interesit dhe ngadalësimin e rritjes në Kinë, deklaroi sot kryeekonomistja e Bankës Botërore, Carmen Reinhart.

Është jashtëzakonisht e vështirë për të frenuar inflacionin, duke siguruar në të njëjtën kohë kushtet për një ngadalësim të kontrolluar, gradual të aktivitetit, tha Reinhart.

“Të gjithë kanë frikë se rreziqet sinjalizojnë vetëm një dobësim të mundshëm të aktivitetit,” tha Reinhart.

Kriza globale financiare në 2008 dhe 2009 shkatërroi kryesisht shumë ekonomi të zhvilluara dhe Kina ishte motori kryesor i rritjes në atë kohë, kujton ajo.

Kriza e sotme është shumë më e gjerë dhe ritmi i rritjes në Kinë nuk është më dyshifror, shton ajo.

Banka Botërore uli parashikimin e rritjes për ekonominë botërore këtë vit me pothuajse një të tretën, në 2.9 për qind, duke paralajmëruar se pushtimi rus i Ukrainës u pasua nga një pandemi COVID-19.

Shumë vende janë të kërcënuara nga një recesion, përfundoi Banka Botërore.

Nëse rreziqet realizohen, ekonomia botërore mund të rritet me vetëm 2.1 për qind këtë vit dhe të ngadalësohet në 1.5 për qind në vitin 2023, që do të nënkuptonte pothuajse stagnim të PBB-së për frymë.

E pyetur nëse SHBA apo bota mund të shmangin një recesion, Reinhart u përgjigj: “Jam mjaft skeptik. Në mesin e viteve 1990, gjatë mandatit të presidentit (Rezervës Federale të SHBA) (Alan) Greenspan, ekonomia u ngadalësua, por më pas kishte frikë nga inflacioni prej tre për qind, jo rreth 8.5 për qind.

“Nuk mund të gjesh shumë periudha në të cilat shtrëngimi i konsiderueshëm i politikës monetare nga Fed nuk ka ndikuar në ekonomi,” shtoi ajo.

Banka Botërore paralajmëroi shumë herët se inflacioni ishte një rrezik real.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Në ditën e tretë të Shkollës verore u ligjërua për ndërtimin e paqes dhe sundimin e ligjit në shoqëritë post – konfliktuale

Story i radhës

Shkrim homazh në 11 vjetorin e ndarjes nga jeta të shokut tim Teki Dervishi

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish