​Baerbock: G7 po punon për të forcuar mbrojtjen ajrore të Ukrainës

Grupi i vendeve të G7 do të intensifikojë përpjekjet e tyre për të forcuar mbrojtjen e qiejve të Ukrainës, tha sot Ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock.

“Çdo raketë që Ukraina zbret nga qielli do të thotë pak më pak vuajtje për njerëzit në atë vend”, tha ministrja.

Ajo përshëndeti vendimin për dorëzimin e sistemit të mbrojtjes ajrore Patriot në Ukrainë.

Në lidhje me këtë, të martën, SHBA njoftoi një paketë të re ndihme për Ukrainën, e cila përfshin dërgesat e para të sistemeve të mbrojtjes ajrore dhe raketore Patriot, raporton CNN.

Ky sistem është i aftë të rrëzojë raketa lundrimi dhe balistike me rreze të shkurtër veprimi, si dhe aeroplanë në lartësi dukshëm më të larta se sistemi i mëparshëm i mbrojtjes ajrore ukrainase, tha Departamenti i Shtetit.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Flamuri anticivilizues serb i “Ballkanit të Hapur” po valëvitet në Veriun e barrikaduar të Kosovës!

Story i radhës

​Unë i menaxhoj mirë paratë e mia, thotë Cardi B

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish