АВМУ: Молкот почнува на 30 октомври и завршува во 19.00 часот на 31 октомври

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ги известува радиодифузерите дека од 30 октомври, заклучно со 19.00 часот на 31 октомври, важат правилата за изборен молк.

За време на молкот, медиумите продолжуваат да известуваат за изборниот процес, но престануваат сите облици на изборно медиумско претставување, на учесниците во изборната кампања, потенцираат од АВМУ.

Според Изборниот законик, за прекршување на изборниот молк се смета емитувањето какви било информации, фотографии, аудио и аудиовизуелни материјали поврзани со или во кои учествуваат учесници во изборите, какви било облици на медиумско известување кои се отворено или прикриено во функција на нечија кампања и можат да влијаат врз одлуката на избирачите, податоци со кои се открива идентитетот на политички субјекти и/или поединци вклучени во инциденти или неправилности на денот на гласањето, како и изјави од кандидати во изборниот процес, од претставници на политички партии и од носители на функции во органите на власта.

Извор: МИА

ИЗВОР: slobodenpecat.mk

Ngjarja paraprake

PDSH konfirmon mbështetjen për Ramiz Merkon në Strugë

Ngjarja e ardhëshme

Afrim Gashi:VMRO-DPMNE ende është parti anti-shqiptare (Video)

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian