Avionët luftarakë rusë shkatërrojnë urën në Chernihiv

Avionët luftarakë rusë kanë goditur një tjetër goditje kundër Chernihiv, duke shkatërruar një urë në një nga rrugët e fundit të mbetura në territorin e kontrolluar nga ukrainas, njoftoi kreu rajonal i qytetit Vyacheslav Chaus të mërkurën në mëngjes, raporton CNN, transmeton Bota sot.

Chernihiv, i cili është rreth gjysmës së rrugës midis Kievit dhe kufirit rus, ka parë disa nga granatimet më intensive që nga pushtimi i Rusisë në Ukrainë katër javë më parë. Ndër sulmet më të fundit vdekjeprurëse ishte një në një rresht njerëzish që ishin rreshtuar për bukë, në të cilin zyrtarët thanë se të paktën 10 njerëz vdiqën.

Por në faqen e tij në Telegram, Chaus bëri një notë sfiduese, duke premtuar se furnizimet për qytetin do të vazhdonin.

“Kjo nuk na pengon të dërgojmë ndihma humanitare në Chernihiv. Ne do t’i sigurojmë qytetit ushqim dhe gjithçka që nevojitet. Së dyti, do të ndërtojmë patjetër një urë të re. Një shumë më e mirë. Ishte një urë e vjetër. Një qytet si Chernihiv, një qytet hero, meriton një urë të re, të lezetshme, moderne dhe ne do ta ndërtojmë patjetër pas fitores sonë”, tha Chaus.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Kryeministri Italian thotë se prodhimi i çipeve prioritet kryesor i Evropës

Story i radhës

Çmendet Mike Tyson, kërkon 1 miliardë dollarë

Të fundit nga