Autoritetet ruse nisin hetimet për priftin që bekoi statujën e Stalinit

Autoritetet ruse po hetojnë një prift i cili u filmua duke bekuar një statujë të Joseph Stalinit në zbulimin e monumentit tetë metra të gjatë në qytetin Velikiye Luki.

Në një deklaratë, dioqeza lokale tha se veprimet e priftit nuk përfaqësonin pikëpamjet e kishës. Ai shtoi se nuk e kishte miratuar pjesëmarrjen e tij në ngjarje dhe se kishte filluar një “auditim i brendshëm”.

Disa statuja të Stalinit janë shkatërruar në Rusi dhe u deshën tre vjet për të gjetur një vend për këtë statujë të re, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve Ria-Novosti.

Kjo ndodhi pasi autoritetet rajonale të qytetit të Volgogradit, i cili dikur quhej Stalingrad, kundërshtuan vendosjen e saj.

Vlerësohet se dhjetëra mijëra klerikë ishin në mesin e miliona njerëzve të vrarë ose të dërguar në kampet e punës gjatë sundimit gati 30-vjeçar të Stalinit.

Megjithatë, ka një numër në rritje të rusëve që kanë një pikëpamje më pozitive për Stalinin vitet e fundit.

Presidenti rus Vladimir Putin dhe zyrtarë të tjerë e kanë shpallur atë si liderin që e udhëhoqi vendin drejt fitores kundër Gjermanisë naziste në Luftën e Dytë Botërore.

Burimi: GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Deri në gjysmë orë pritje në vendkalimet kufitare Tabanoc dhe Bogorodicë

Story i radhës

Selami: Nuk na duhen populizma për politika ditore, rinia don kushte e paga si në Europë!

Të fundit nga