Autoritetet kanadeze “në gjendje gatishmërie” pasi një zjarr shpërtheu në kontejnerët e një anije mallrash

Një zjarr shpërtheu të shtunën në kontejnerët në një anije mallrash që transportonte kimikate minerare jashtë British Columbia, dhe Rojet Bregdetare Kanadeze thanë se po punojnë me Rojet Bregdetare të SHBA për të vlerësuar situatën, përfshirë rreziqet mjedisore.

Sipas mediave të huaja, gjashtëmbëdhjetë anëtarë të ekuipazhit janë evakuuar nga MV Zim Kingston, ndërsa pesë kanë mbetur në bord për të luftuar zjarrin, tha Roja Bregdetare Kanadeze në një deklaratë të shtunën vonë, sipas kohës lokale.

Dhjetë kontejnerë ishin duke u djegur aktualisht, tha ai, duke shtuar se zjarri vazhdoi të përhapet, por vetë anija nuk ishte në flakë.

Agjencia tha se po punonte me homologen e saj amerikane për të gjurmuar 40 kontejnerë që kishin rënë në det, duke thënë se ato paraqesin një rrezik të konsiderueshëm për marinarët.

“Marinarët këshillohen të qëndrojnë larg zonës. Aktualisht nuk ka asnjë rrezik sigurie për njerëzit në breg, megjithatë situata do të vazhdojë të monitorohet”.

Ndërkohë një video thuhet se tregonte zjarrin që zbriste nga kuverta e anijes në ujë. 

WWW.GAZETA.MK

Ngjarja paraprake

Mënyra e vetme që heq yndyrën nga tasat plastik

Ngjarja e ardhëshme

Fati shqetëson ambientin e Barcelonës

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian