​Austria s’do të pajtohet me hyrjen e Ukrainës në BE në dëm të Ballkanit Perëndimor

Kryetari i Parlamentit austriak, Wolfgang Sobotka, deklaroi se vendi i tij nuk do të pajtohet kurrë me anëtarësimin e Ukrainës në Bashkimin Evropian në dëm të Ballkanit Perëndimor.

“Austria nuk do të pajtohet kurrë me statusin e kandidatit të Ukrainës në dëm të Ballkanit Perëndimor”, tha Sobotka në një intervistë për mediat austriake.

Kancelari austriak Karl Nechamer “pa mëdyshje” bëri të ditur se nuk do të ketë një proces të përshpejtuar të afrimit me Bashkimin Evropian për Ukrainën, tha Sobotka.

Ai bëri thirrje për një qasje më intensive ndaj procesit të afrimit të vendeve të Ballkanit Perëndimor me Bashkimin Evropian.

“Për ne është vendimtare që jo vetëm t’u ofrojmë vendeve të Ballkanit Perëndimor perspektivën e anëtarësimit të plotë në BE, por edhe t’u tregojmë rrugën drejt Bashkimit Evropian”, tha politikani i Partisë Popullore në pushtet.

Sobotka mbrojti edhe “non-paper”-in austriak, sipas të cilit vendeve të Ballkanit Perëndimor do t’u ofrohej afrimi me Bashkimin Evropian në fusha të caktuara, që u kuptua si refuzim i perspektivës së anëtarësimit të plotë.

Mendoj se kjo do të ishte një zgjidhje e mirë për vendet e Ballkanit Perëndimor. “Anëtarësimi i plotë nuk përjashtohet,” tha Sobotka për një dokument jozyrtar të hartuar nga ministri i jashtëm austriak Alexander Schalenberg dhe ministrja e BE Karolin Edstadler.

Një qasje e tillë do të parandalonte gabimet e së kaluarës, si në rastin e Rumanisë dhe Bullgarisë, për të cilat sundimi i ligjit u zgjidh vetëm pas anëtarësimit të plotë.

“Ne nuk duam që kjo situatë të përsëritet,” tha Sobotka.

Në të njëjtën kohë, ai kritikoi bllokadën e Bullgarisë në hapjen e negociatave ndërmjet BE-së dhe Maqedonisë së Veriut, duke shtuar se “non-paper” do të parandalojë bllokada të tilla në të ardhmen.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Nga festat me Neymar te nudot në Mikonos, binjaket nga Franca nuk përmbahen

Story i radhës

Sot ngeli viktimë në atentat në Tiranë, zbardhet vrasja e 27 vjeçarit në Greqi për pazare droge

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish