​Austria nuk ka plane të anëtarësohet në NATO

Në dritën e përpjekjeve të Suedisë dhe Finlandës për t’u bashkuar me NATO-n, Ministri i Jashtëm australian Alexander Schallenberg tha të hënën se Austria nuk ka plane të bashkohet me aleancën ushtarake.

“Ne kemi një situatë krejtësisht të ndryshme gjeografike,” u tha Schallenberg gazetarëve pas një takimi të ministrave të Jashtëm të BE-së në Bruksel.

“Ne gjithashtu kemi një histori krejtësisht të ndryshme dhe besojmë se kjo duhet të merret parasysh”, shtoi ai.

Por kjo nuk do të thotë se Austria është politikisht neutrale, tha Schallenberg.

“Neutraliteti nuk ekziston në rast agresioni ushtarak”, tha ai, duke iu referuar pushtimit rus të Ukrainës.

“Ne kemi mbajtur qartë qëndrimin tonë, ne mbështesim të gjitha sanksionet dhe po bëjmë gjithçka që mundemi për të ofruar mbështetje,” tha ai.

I pyetur nëse Austrisë mund t’i garantohet siguria pavarësisht qëndrimit jashtë NATO-s, ai tha se planet për të rritur investimet e sigurisë.

Është e rëndësishme të kuptohet se “bota nuk është aq miqësore sa do të donim të ishte”, tha ai, duke shtuar se ka vende të gatshme të përdorin forcën ushtarake për të ndjekur interesat e tyre.

Suedia dhe Finlanda kanë njoftuar se do të aplikojnë për anëtarësim në NATO brenda pak ditësh, të nxitur nga një ndryshim në klimën gjeopolitike të Evropës pas nisjes së një sulmi nga Rusia ndaj Ukrainës në fund të shkurtit.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Kërkesa e çuditshme erotike/ Gruaja në siklet – partneri i kërkon ‘treshe’ me…!

Story i radhës

Çfarë është Terra Luna dhe pse vlera e saj pësoi kolaps?

Të fundit nga