Australia miraton ligjin historik – kompanitë si Facebook duhet të paguajnë për lajmet e shpërndara në platformat e tyre

Facebook dhe Google do të detyrohen të paguajnë për lajmet australiane sipas legjislacionit të miratuar të enjten që po vëzhgohet nga afër globalisht për precedentët që mund të ndodhin midis Big Tech dhe kompanive mediatike.

Sipas mediave të huaja, Ligji i parë botëror kaloi lehtësisht pasi qeveria australiane ra dakord të largonte elementët më të ashpër të kundërshtuar nga gjigandët e teknologjisë, në këmbim të të dyve që ranë dakord të negociojnë marrëveshje me mediat lokale.

Kjo thuhet se hap rrugën që Google dhe Facebook të “mbjellin” dhjetëra miliona dollarë në ndërmarrjet e medias lokale dhe mund të sigurojë një model për zgjidhjen e konflikteve me rregullatorët në të gjithë botën.

Qeveria tha se ligji do të sigurojë që bizneset e lajmeve “të shpërblehen mjaft për përmbajtjen që gjenerojnë, duke ndihmuar në mbështetjen e gazetarisë me interes publik në Australi”.

Ndryshe, Google tashmë ka ndërmjetësuar marrëveshje me vlerë miliona dollarë me kompani australiane të mediave, duke përfshirë dy më të mëdhatë: News Corp të Rupert Murdoch dhe Nine Entertainment.

Ndërsa Facebook është treguar më ngurrues – i cili shkurtimisht bëri një ndalim për të gjithë faqet e lajmeve australiane në protestë ndaj ligjit – ka hyrë drejt një marrëveshjeje të parë me Seven West dhe tha se më shumë negociata të tjera janë në proces.

Ngjarja paraprake

Një prokuror i ish-regjimit komunist dekorohet nga Departamenti Amerikan i Shtetit

Ngjarja e ardhëshme

Shtrëngohen masat anti-Covid? Sot vendimi nga Komiteti Teknik i Ekspertëve

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian