Athinë, burg të akuzuarit për rrahjen mizore të policit grek: Vrasje në tentativë

Një burrë 23 vjeçar i akuzuar si pjesë e një grupi që sulmoi dhe plagosi rëndë një polic patrulle me motor të martën e kaluar do të burgoset në pritje të gjyqit, mori vendim një gjykatës të shtunën. Burri akuzohet për vrasje në tentativë.

Një 22-vjeçar i cili, ashtu si i dyshuari tjetër, dha një garanci të shtunën, u la i lirë, pasi përfshirja e tij në rrahje nuk u provua; ai ende përballet me akuza që rrjedhin nga përplasjet që ndodhën me policinë në një protestë kundër dhunës policore. Ai duhet të paraqitet rregullisht në një rajon policor, nuk mund të udhëtojë jashtë vendit dhe duhej të vendoste garanci 1,000 euro. Kathimerini nuk e jep identitetin e tyre, as origjinën në ishin shqiptarët e përmendur deri tani nga media të tjera me emrat Rikardo Suli apo Petro Bollano. 

Një 30-vjeçar qe akuzuar së pari për fillimin e një sulmi mafioz ndaj një oficeri policie gjatë përleshjeve në periferinë e Athinës të Nea Smyrni të martën në mbrëmje.

I dyshuari pa emër akuzohet për tërheqjen e oficerit nga pjesa e prapme e një motoçikletë gjatë një trazire që shpërtheu në periferi të një tubimi proteste kundër brutalitetit të policisë në prag të një incidenti të dhunshëm në incidentin në sheshin kryesor të Nea Smyrni fundjavën e kaluar.

Sipas dëshmitarëve të cituar nga Agjencia e Lajmeve Athinë-Maqedonase (ANA-MPA), sapo oficeri i policisë 27-vjeçar u tërhoq zvarrë nga motori, ai u godit nga një turmë, u shkelmua dhe godit në kokë dhe pjesë të tjera të trupit të tij me grushte, këmbë, shkopinj dhe gurë.

Disa oficerë të pranishëm në vendngjarje thuhet se thanë në deklaratat e tyre për hetuesit se sulmi ishte aq “i egër” sa ata nuk mund t’i afroheshin kolegut të tyre të plagosur për disa minuta. Ata gjithashtu raportuan se dëgjuan anëtarët e turmës që po sulmonin kolegun e tyre duke thënë: “Vriteni atë  ***”

“Ata të gjithë dukeshin njësoj, ata po thoshin të njëjtat parulla dhe fyerje, duke mbajtur të njëjtat sende në duar,” dëshmoi një oficer tjetër, duke thënë se më të këqijtë e shkelësve ishin të armatosur me shufra hekuri, shkopinj, bomba të improvizuara zjarri, gurë dhe flakërime .

30-vjeçari i ka mohuar akuzat se ai ka nxitur sulmin ndaj patrullës 27-vjeçare, duke thënë se ai nuk ishte askund afër zonës në kohën e incidences.

Ngjarja paraprake

Fëmija nuk bën gabime, vetëm eksperimenton

Ngjarja e ardhëshme

Më pak se gjysma e rrugës/ Imuniteti larg tufës, kur pritet të arrihet ai në Shqipëri

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian