Assad i thur lavde Putinit: Prania e Rusisë ka ndihmuar në kundërshtimin e ndikimit të fuqive perëndimore

Presidenti sirian Bashar al Assad tha se prania e vazhdueshme e bazave kryesore detare dhe ajrore të Rusisë në vendin e tij, ndihmon në kundërshtimin e ndikimit të fuqive perëndimore në rajon ndërsa beteja për të shtypur kryengritësit po mbaronte.

Në një intervistë me kanalin televiziv të Ministrisë së Mbrojtjes të Rusisë, Zvezda, në përvjetorin e pestë të ndërhyrjes së Moskës në Siri që nxorri konfliktin në favor të tij, Asad tha se dy bazat kryesore të Rusisë ishin të rëndësishme për të kundërshtuar praninë ushtarake të Perëndimit në rajon.

“Ky ekuilibër ushtarak global ka nevojë për rolin e Rusisë .. kjo ka nevojë për baza (ushtarake). Ne përfitojmë nga kjo”, tha Asad duke shtuar se Siria kishte nevojë për një prani të tillë që komandantët e tij ushtarakë thonë se kundërshtuan dominimin e Uashingtonit në rajon.

Krahas bazës Hmeimim, nga e cila Rusia fillon sulmet ajrore në mbështetje të Asadit, Moska kontrollon gjithashtu strukturën detare Tartus në Siri, këmba e saj e vetme detare në Mesdhe, në përdorim që nga ditët e Bashkimit Sovjetik.

Rusia nisi sulmet ajrore në Siri në 2015 dhe filloi të çimentonte praninë e saj të përhershme ushtarake në 2017, pas një marrëveshje me qeverinë në Damask.

Një dokument i qeverisë ruse botuar gushtin e kaluar tregoi se autoritetet siriane kanë rënë dakord t’i japin Rusisë tokë shtesë dhe ujëra bregdetarë në mënyrë që të zgjerojë bazën e saj ushtarake ajrore në Hmeimim.

Asad tha se ushtria e tij, para ndërhyrjes ushtarake të Moskës, ishte përballur me një “situatë të rrezikshme” me një opozitë të armatosur të financuar dhe pajisur drejtpërdrejt nga Uashingtoni dhe fuqitë e tjera perëndimore, së bashku me Arabinë Saudite dhe Katarin që kishin kapur qytete kryesore.

Asad ka qenë në gjendje me fuqinë masive ajrore të Moskës dhe mbështetjen e milicive të mbështetur nga Irani për të rimarrë pjesën më të madhe të territorit që ai humbi në një konflikt të gjatë një dekade.

Uashingtoni dhe mbështetësit e opozitës siriane thonë se bombardimet ruse dhe siriane në zonat e kontrolluara nga opozita, arritën në krime lufte dhe ishin përgjegjëse për zhvendosjen e miliona njerëzve dhe vdekjen e mijëra civilëve.

Moska dhe Damasku mohojnë bombardimet pa kriter të civilëve dhe thonë se po luftojnë për të pastruar vendin nga militantët islamikë.

Ngjarja paraprake

Regjim komunikacioni për shkak të asfaltimit të rrugës rajonale Orashë – Radushë

Ngjarja e ardhëshme

Gjumi i Keq – Pse Ndodh Dhe Çfarë Duhet Të Bëni

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian