Arsyet pse duart dhe këmbët janë vazhdimisht të ftohta

Ftohjet e gishtave të duarve dhe këmbëve janë mjaft të zakonshme, veçanërisht te femrat, dhe nuk duhet të tregojnë ndonjë gjë të rëndësishme. Por mund të jetë edhe një shenjë e problemeve më serioze shëndetësore.

Diabeti
Përveç faktit që duart tuaja janë shpesh të ftohta, ndonjëherë ju ndjeni ndjesi shpimi gjilpërash në pëllëmbët dhe këmbët tuaja – këto mund të jenë shenjat e para të diabetit. Pasojat mund të prekin pamjen e gjakut, por edhe sistemin nervor.

Gjëndra tiroide
Ngadalësimi i punës së gjëndrës tiroide çon në një ngadalësim të metabolizmit dhe shpesh shoqërohet me pëllëmbët dhe këmbët e ftohta. Lodhja, ngurrimi, përgjumja e shpeshtë, ngadalësia e trupit dhe lëvizjeve dhe toleranca e dobët ndaj temperaturave të larta janë shenjat e këtij çrregullimi.

Anemia
Me gishtat e duarve dhe këmbëve të ftohta, shpesh lodheni, keni dhimbje koke dhe lodhje – në rast se ju ndodh kjo, është koha të kontrolloni numërimin e gjakut sepse mund të keni mungesë hekuri. Është përbërësi kryesor i hemoglobinës, një molekulë që çon oksigjenin në gjak dhe i jep atij një ngjyrë të kuqe. Prandaj, ekstremitetet e ftohta mund të jenë shenjë e anemisë ose anemisë.

Stresi
Stresi gjithashtu mund të jetë shkaku i duarve dhe këmbëve të ftohta. Rrit adrenalinën, e cila nga ana tjetër ngushton enët e gjakut dhe dobëson qarkullimin, kështu që duart dhe këmbët janë më të ftohta.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Zeqiri 16 minuta në fitore e Augsburgut

Story i radhës

Ministri Çupi takon kreun e Dibrës, Duka: Shpalosen projektet për diasporën

Të fundit nga