Arsya pse disa këngë ngecin në kokën tuaj

Pothuajse të gjithë prej nesh kemi këngë të ngulitura në kokën tonë kohë pas kohe, por pse meloditë e caktuara kanë faktorin e ngjitjes? Studimi i parë në shkallë të gjerë, i udhëhequr nga Dr Kelly Jakubowski në Universitetin Durham, mund të ketë disa përgjigje për këtë ngjitje muzikore.

Ka treguar që këngët që ju nguliten në kokë, të quajtura krimba veshësh ose imazhe muzikore të pavullnetshme, janë zakonisht më të shpejta, me një melodi mjaft gjenerike dhe të lehtë për tu mbajtur mend, por me disa intervale unike si hapa ose përsëritje.

Shembuj kryesorë të krimbave të veshëve të emëruar në studim përfshijnë “Bad Romance” nga Lady Gaga, “Don’t Stop Believing” nga Journey dhe ndoshta jo për çudi “Can’t Get You Out Of My Head” nga Kylie Minogue.

Shpesh supozohet se këngët që marrin më shumë kohë radiofonike dhe janë paraqitur së fundmi në tabela kanë më shumë gjasa të raportohen si krimba veshi, shkruan alternative medicine. Studimi aktual gjithashtu e ka konfirmuar këtë ide duke e testuar atë për herë të parë shkencërisht.

Sidoqoftë, më parë ka pasur prova të kufizuara në lidhje me atë që e bën këngën aktuale tërheqëse, pavarësisht nga popullariteti ose sa shpesh njerëzit mund ta kenë dëgjuar atë.

Meloditë që ka më shumë mundësi të mbërthenin në kokën e njerëzve ishin ato me konturet melodike globale më të zakonshme, që do të thotë se ato kanë forma shumë tipike të përgjithshme melodike që gjenden zakonisht në muzikën pop.

Përveç një forme të zakonshme melodike, përbërësi tjetër thelbësor në formulën e krimbave të veshit është një strukturë e pazakontë intervale në këngë, siç janë disa hapa të papritur ose nota më të përsëritura.

Image
Ngjarja paraprake

Ju krerët e sportit të Kosovës, bukur po dukeni në foto! Ikni more mos iu sheh kush aty, ju jeni për punë jo për foto

Ngjarja e ardhëshme

Covid-19/ Manastirliu: Do vaksinohet 20% e popullatës, na presin 4 muaj të vështirë

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian