Armenia u vendos flakën ndërtesave në Agdam

Trupat e Armenisë u kanë vendosur flakën disa ndërtesave në Agdam përderisa forcat armene po tërhiqeshin nga rajoni, raporton Anadolu Agency (AA).

Pamjet nga rajoni nën kontrollin e Azerbajxhanit tregojnë tymin e ngritur nga pozicionet e trupave armene.

Përderisa largoheshin nga rajoni ku nuk ka popullsi civile, zjarri u vu në stacionet, ndërtesat dhe pikat e kontrollit të policisë.

Rrethi Agdam do t’i dorëzohet Bakut më 20 nëntor.

Marrëdhëniet midis dy ish-republikave sovjetike të Azerbajxhanit kanë qenë të tensionuara që nga viti 1991 kur ushtria armene pushtoi Malësinë e Karabakut dhe shtatë rajone të tjera.

Përleshjet e reja shpërthyen më 27 shtator dhe ushtria armene vazhdoi sulmet e saj ndaj forcave civile dhe azerbajxhanase, madje duke shkelur marrëveshjet humanitare të armëpushimit për 44 ditë.

Gjatë 44 ditëve, Baku çliroi disa qytete dhe gati 300 vendbanime dhe fshatra nga pushtimi armen.

Më 10 nëntor, të dy vendet nënshkruan një marrëveshje të ndërmjetësuar nga Rusia për t’i dhënë fund luftimeve dhe për të punuar drejt një rezolute gjithëpërfshirëse.. .

Ngjarja paraprake

“Shpërthyen në lot, për vdekjen e gruas shtatzënë”/ Mjeku preket në emision

Ngjarja e ardhëshme

Flutura Açka: Humbja e fëmijës është një barrë e madhe zie

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian