Arabia Saudite vuri nën kontroll zjarrin pas sulmit ndaj rafinerisë së naftës

Autoritetet saudite njoftuan se kanë vënë nën kontroll një zjarr që shpërtheu në një rafineri nafte në kryeqytetin Riad pas një sulmi me dron, transmeton Anadolu Agency (AA).

“Rafineria e naftës në Riad në orën 06:05 u sulmua nga dronët, gjë që rezultoi në një zjarr që u vu nën kontroll pa shkaktuar vdekje, lëndime ose ndikim në furnizimet e naftës dhe derivatet e tij”, tha agjencia zyrtare SPA, duke cituar një burim anonim në Ministrinë e Energjisë.

Burimi gjithashtu tha se “mbretëria dënon fuqishëm këtë sulm frikacak dhe pohon se aktet terroriste dhe sabotuese, të cilat kryhen vazhdimisht kundër instalimeve vitale dhe objekteve civile, nuk synojnë vetëm Mbretërinë, por më tepër synojnë sigurinë dhe stabilitetin e energjisë furnizime në botë”.

Burimi u bëri thirrje të gjitha vendeve dhe organizatave në të gjithë botën që “të qëndrojnë kundër këtyre sulmeve terroriste dhe sabotuese dhe të përballen me të gjitha palët që i kryejnë ose i mbështesin ato”.

Zyrtari saudit nuk specifikoi palën pas sulmit. Megjithatë, grupi rebel Houthi i Jemenit përmes një deklarate më herët gjatë ditës njoftoi se shënjestroi kompaninë e naftës Aramco në Riad me gjashtë dronë.

Gjatë javëve të fundit, grupi Houthi ka intensifikuar sulmet me raketa balistike dhe dronë në rajonet Saudite.

Jemeni është përfshirë nga dhuna dhe paqëndrueshmëria që nga viti 2014, kur rebelët Houthi pushtuan pjesën më të madhe të vendit, përfshirë kryeqytetin Sana.. .

Ngjarja paraprake

Po të luante Kosova si në pjesën e parë, do ta fitonte Austrinë

Ngjarja e ardhëshme

Gabimet që femrat bëjnë në shtrat dhe meshkujt i urrejnë

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian