Arabia Saudite dhe Japonia nënshkruajnë 15 marrëveshje për rritjen e investimeve

Ministri i Investimeve i Arabisë Saudite, Khalid A. Al-Falih, ka deklaruar se vendi i tij dhe Japonia kanë nënshkruar gjithsej 15 marrëveshje për rritjen e investimeve të ndërsjella, raporton Anadolu Agency (AA).

Al-Falih, gjatë Forumit të Investimeve Arabia Saudite-Japoni në kryeqytetin saudit Riad, tha se kanë nënshkruar marrëveshje shumë të rëndësishme me autoritetet japoneze që do të sigurojnë rritjen dhe vazhdimin e investimeve të përbashkëta.

Ai theksoi se këto marrëveshje do të kontribuojnë në realizimin e pritshmërive të Vizionit Arabia Saudite 2030.

“Bashkëpunimi ynë me Japoninë vazhdon për më shumë se 60 vjet, pasi Japonia është një vend miqësor dhe një nga vendet lider në botë”, tha Al-Falih.

Marrëveshjet e nënshkruara mes dy vendeve mbulojnë fushat e inteligjencës artificiale, sportit, financave, shërbimeve bankare, riciklimit të poliesterit, bujqësisë, ushqimit, industrisë, prodhimit, tregtisë, energjisë, digjitalizimit, qyteteve inteligjente dhe personalizimit të shërbimeve.

Dje, Arabia Saudite dhe Japonia nënshkruan marrëveshje për bashkëpunim në fushën e energjisë së pastër.

Story i mëparshëm

Zhvillimi i teknologjisë dhe mbrojtjes në Türkiye në vitin 2022

Story i radhës

Rikthimi vendimtar i NATO-s në vitin 2022

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish