Ankthi në qytetet e Ukrainës: Djali 18-muajsh ka humbur jetën si pasojë e predhave të zjarrit, granatimet nuk lejojnë numërimin e viktimave

Dy milionë njerëz tashmë kanë ikur në vendet fqinje për t’i shpëtuar luftës në Ukrainë. Kështu shkruan në Twitter Komisioneri i Lartë i OKB-së për Refugjatët, Filippo Grandi. Shifra është befasuese, por jo edhe aq. Sepse: Pamjet nga qytetet e pushtuara tregojnë vuajtjet pothuajse të pabesueshme të popullatës civile, shkruan televizioni zviceran SRF transmeton gazeta “Bota sot”.

Mariupol

Qindra mijëra presin të frikësuar në qytetin port të Mariupolit, i cili është nën rrethimin rus. “Njerëzit e Mariupolit jetojnë në terror” thotë Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq (ICRC). Armëpushimet janë thyer në mënyrë të përsëritur dhe një evakuim i planifikuar i qytetit deri më tani ka dështuar. “Ata nuk na lejojnë as të numërojmë të plagosurit dhe të vdekurit, sepse granatimet nuk ndalen”, ankohet kryetari i bashkisë së Mariupolit, Vadym Boychenko.

Dritaret e blloqeve të apartamenteve janë thyer, muret e ndërtesës janë plot me gropa dhe rrugët janë çarë. Banorëve u mungon energjia, uji dhe gazi. Dhe Rusia dëshiron të ndalojë operacionin vetëm kur Ukraina të pushojë së luftuari. Sepse Mariupol është strategjikisht i rëndësishëm. Është pranë vijës së kontaktit midis separatistëve pro-rusë dhe ushtrisë ukrainase në rajonin e Donetsk.

Image

Dy banorë të Kharkiv qëndrojnë përpara një krateri të shkaktuar nga një granatë. REUTERS

Kharkiv

Qyteti i dytë më i madh në Ukrainë prej ditësh është nën sulm të rëndë nga trupat ruse. Portali “Strana.news”, duke cituar një zëdhënës të Këshillit Bashkiak të Kharkivit, raporton se qindra objekte në qytetin me mbi një milion banorë janë goditur. Këtu përfshihen ndërtesat e banimit, sheshi qendror të qytetit dhe ndërtesat administrative.

Sipas burimeve ukrainase, 133 civilë ishin vrarë në Kharkiv deri të hënën, duke përfshirë pesë fëmijë.

Image

Shtetasi nga Irpini ikën nga zjarri pas granatimeve në një zonë banimi. REUTERS

Sumy/Ochtyrka

Qyteti i Sumy në veri-lindje të Ukrainës me sa duket ka gjithashtu viktima civile, duke përfshirë fëmijë. “Në disa qytete, ndërtesat e banimit u bombarduan. Dhe pothuajse në qendër të Sumy disa shtëpi u shkatërruan nga një bombë”, tha kreu i administratës rajonale Dmytro Zhyvytskyi.

Të shtunën, forcat ajrore ruse bombarduan një magazinë ushqimore në qytetin e vogël Oktyrka në rajonin Sumy. Një ditë më parë, sulmuesit kishin shkatërruar një termocentral të kombinuar të ngrohjes dhe energjisë. Tani ngrohja nuk funksionon më në të gjithë qytetin dhe disa njerëz janë pa ujë dhe rrymë. “Çfarë mund të them, vetë Ochtyrka është zhdukur pjesërisht,” thotë Schywyzkyj.

Irpin

Shumica e civilëve thuhet se janë larguar nga Irpini pasi forcat ukrainase po i rezistojnë një pushtimi rus. Qindra të tjerë kanë ikur nga qyteti për në Kiev.

Arratisja rreth 25 kilometra fillimisht i ngjante një misioni vetëvrasës. Katër civilë u vranë nga bombardimet e forta dhe armët e zjarrit me mortaja të dielën, ndërsa ata u përpoqën të iknin drejt destinacionit të shpëtimit. E vetmja rrugë shpëtimi është përtej lumit Irpin mbi një urë të ngushtë prej druri. Për të ngadalësuar përparimin rus, ushtria ukrainase shkatërroi urën kryesore – rruga drejt sigurisë tani është edhe më e vështirë.

Image

Një nënë dhe fëmija i saj u larguan nga Kievi. Ata janë duke pritur në Lviv në Ukrainën perëndimore për transferimin e tyre të mëtejshëm. REUTERS

Image

Oficerët e policisë ukrainase ndihmojnë një grua të arratiset nga Irpin ndërsa raketat jehojnë nëpër qytet. KYSTONE

Lviv

Qyteti perëndimor i Ukrainës, Lviv, po kërkon nga organizatat ndërkombëtare mbështetje në akomodimin e refugjatëve të luftës. Qyteti është bërë një strehë për rreth 200,000 njerëz që ikin nga bombat dhe raketat, tha në një deklaratë kryetari i bashkisë Andriy Sadowyj. “Kjo është një barrë jashtëzakonisht e rëndë për qytetin dhe sot jemi në kufirin e aftësive tona”, paralajmëroi ai.

Image

Një grua ukrainase dhe vajza e saj po trajnohen në përdorimin e armëve në periferi të Lviv me armë. KYSTONE

 

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Ushqimet janë shtrenjtuar me 6.9%, inflacioni në shkurt arriti në rekordin e dekadës

Story i radhës

Batatina ndan 5,000 euro për Fondin e Sigurisë

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish