Anija shqiptare ‘Butrinti’ shpëton në detin Egje 37 emigrantë që udhëtonin në 3 gomone

Anija shqiptare “Butrinti”, pjesë e misionit “Sea Guardian” në detin Egje, ka realizuar me sukses tre operacione, ku janë shpëtuar 37 emigrantë.    

Ministria e Mbrojtjes thotë se 3 gomone me 37 emigrantë të paligjshëm janë shpëtuar nga rreziku, në tentativë për të kaluar në ujërat greke. Fatmirësisht të gjithë personat gëzojnë shëndet të mirë.

Kalimi i paligjshëm në detin Egje është një sfidë e madhe, jo vetëm për Aleancën e NATO-s, por edhe për vendet tranzit që duhet të përballojnë një fluks të vazhdueshëm të emigrantëve të paligjshëm.

Besimplotë, se vetëm përmes bashkëpunimit, mund të adresojmë këtë sfidë dhe të garantojmë jetën dhe sigurinë e të gjithë atyre që përfshihen në situata të tilla”, thuhet në reagimin e ministrit Niko Peleshi.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Policia e Irlandës së Veriut konfirmon se të dhënat e zbuluara janë në duart e republikanëve disidentë

Story i radhës

Shala ngrit shqetësimin: Kosova po importon thëngjill, duke qenë fuqi botërore me rezerva të thëngjillit

Të fundit nga

Hasani tremb Tiranën

Florent Hasani me shumë mundësi e humbet derbin me Partizanin.  Burime nga klubi bardheblu bëjnë me