Anija britaneze ndalohet nga Franca në mes të mosmarrëveshjes për të drejtat e peshkimit

Një varkë britanike është sekuestruar nga Franca dhe një tjetër është gjobitur, mes një grindjeje në rritje mbi të drejtat e peshkimit pas Brexit, raporton BBC.

Ministrja franceze Annick Girardin tha se anijet ishin paralajmëruar gjatë kontrolleve në Le Havre gjatë natës.

Ajo tha se i pari nuk iu përmbajt menjëherë dhe i dyti nuk u lejua të peshkonte në ujërat franceze kështu që u ndalua.

Më herët, sekretari i mjedisit tha se po heton “urgjentisht” situatën në lidhje me anijen e ndaluar – e cila është quajtur si Cornelis Gert Jan.

WWW.GAZETA.MK

Ngjarja paraprake

Републичкото Здружение на децата бегалци од Егејскиот дел на Македонија „Т’га за југ” со поддршка за Шилегов

Ngjarja e ardhëshme

“Qeveria po bën monologje”/ Açka: Ju ka zënë meraku me ‘Foltoren’ e Berishës, gjë e mirë që e keni makth

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian