Angli: Firma u dërgoi klientëve nga një çek prej 2,75 trilionë euro kompensim, për ndërprerjet e shkaktuara gjatë stuhisë

Një kompani energjetike ka falënderuar “klientët e ndershëm” që nuk u përpoqën të merrnin çeqe kompensimi me triliona funte, të dërguar gabimisht.

Sipas mediave britanike, përcjell Telegrafi, kompensimi po u paguhet dhjetëra mijëra njerëzve që mbetën pa energji kur erërat e forta “një herë në një gjeneratë” përfshinë Mbretërinë e Bashkuar në nëntor të vitit të kaluar gjatë stuhisë Arwen.

Siç thuhet më tej, Northern Powergrid pranoi të dielën se nuk kishte për qëllim të dërgonte çeqe për 74 klientë në veri të Anglisë, me disa klientë që merrnin më shumë se 2.3 trilionë funte (2,75 trilionë euro).

Firma e energjisë fajësoi një gabim në të cilin u përdorën numrat e njehsorëve të energjisë së konsumatorëve në vend të shumës së pagueshme.

Gabimi doli në dritë kur një klient kontaktoi Northern Powergrid në Twitter për të ndarë një foto të çekut që kishte marrë.

Ai shkroi: “Faleminderit për pagesën tonë të kompensimit, Northern Powergrid, për disa ditë që ishim pa energji pas stuhisë Arwen. Megjithatë, përpara se të depozitoj çekun, a jeni 100% i sigurt që mund ta përballoni këtë?”.

Fotografia tregon se klientit i ishte shkruar një çek për 2,324,252,080,110 funte.

Dhe fotografia grumbulloi më shumë se 27,000 pëlqime në 24 orë, ndërsa të tjerët u bashkuan për tu tallur me gabimin.

Një zëdhënës i Northern Powergrid tha: “Sapo identifikuam gabimin, i cili u shkaktua nga citimi i gabuar i numrit të referencës së njehsorit të energjisë elektrike si shuma e pagesës, ne siguruam që të 74 çeqet e klientëve ishin ndalur në mënyrë që të mos arkëtoheshin”.

“Ne kemi qenë duke hetuar se si ka ndodhur ky gabim dhe kemi bërë kontrolle të pagesave të mëparshme. Të gjitha të dhënat tregojnë se ky ishte një incident i izoluar”.

“Falënderojmë ata klientë që u treguan të sinqertë dhe na kontaktuan dhe ne kemi kontaktuar drejtpërdrejt gjatë fundjavës me të 74 klientët e prekur për t’i ndërgjegjësuar, për t’u kërkuar falje për gabimin dhe për t’i siguruar që të hënën do t’u jepet një pagesë e saktë”

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Zgjedhjet, kandidatët në terren edhe të dielën, Indrit Sefa: Bashkë do e fitojmë Lushnjen

Story i radhës

5 mite bukurie që i keni besuar kot deri tani

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish