Anëtarësimi i Finlandës dhe Suedisë në NATO/ Reagon Lavrov

Kishte një surprizë dje kur Vladimir Putin u duk se zbriste nga kërcënimet e mëparshme të fshehta për të thënë se ai nuk kishte “asnjë problem” me Suedinë dhe Finlandën që t’i bashkoheshin NATO-s, pasi vendet nuk përbënin asnjë kërcënim për Rusinë, raporton Sky News.

Me sa duket në përputhje me presidentin e tij, ministri i Jashtëm Sergei Lavrov tha sot se kombet nordike si hyrja në aleancën ushtarake perëndimore ndoshta do të “nuk do të kishte shumë ndryshim”.

“Finlanda dhe Suedia, si dhe vende të tjera neutrale, kanë marrë pjesë në stërvitjet ushtarake të NATO-s për shumë vite”, tha ai.

“NATO merr parasysh territorin e tyre kur planifikon përparime ushtarake në Lindje. Pra, në këtë kuptim ndoshta nuk ka shumë dallime. Le të shohim se si territori i tyre përdoret në praktikë në aleancën e Atlantikut të Veriut”.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Bastisje në Shkup, arrestohet një diler droge

Story i radhës

Truri i fëmijës reagon pozitivisht ndaj zërit të nënës deri në pubertet

Të fundit nga