Amerikanët nuk do të arrestojnë, por do t’i gozhdojnë në “murin e turpit”

Shkup, 19 Dhjetor – Ekipi amerikan i sanksioneve, i cili erdhi në Maqedoni me qëllim të pastrimit të korrupsionit, nuk do të arrestojë zyrtarë të korruptuar, por do të përdorë instrumentet e tij për të bërë presion mbi qeverinë, përmes institucioneve tona, për të hequr qafe “të paprekshmit”, shkruan në një nga kolumnat e saj të fundit, Frosina Fakova Serafinoviq.

 

Që nga viti 2008, Dijana Kajmakoviq është prokurore në departamentin special të Prokurorisë së Bosnjës dhe Hercegovinës për krim dhe korrupsion, ndërsa që nga viti 2019 është emëruar zëvendëskryeprokurore e Prokurorisë së Bosnjë-Hercegovinës. Në vitin 2009 ka marrë pjesë në një udhëtim studimor në SHBA, pra ka përmirësuar aftësitë e saj në luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit sipas praktikave më të mira ndërkombëtare. Kajmakoviq ishte gjithashtu anëtar i Grupit Punues për zhvillimin e Planit të Veprimit për zbatimin e Strategjisë së Bosnjës dhe Hercegovinës për luftën kundër krimit të organizuar në periudhën 2009-2012. Ajo gjithashtu ka ndjekur trajnime të specializuara për të punuar në ekipe të përbashkëta hetimore për Evropën Juglindore, shkruan më tej ajo.

Biografia zyrtare e këtij prokurori boshnjak flet për një prokuror të suksesshëm që ndjek krimin e lartë dhe korrupsionin. Por të gjitha këto suksese, stërvitje dhe raste bien në ujë pasi ajo u kap në aferën që tronditi Bosnjën dhe Hercegovinën – “Skajmakoviq”. Por ajo që po ndodh për herë të parë në vendin tonë është ardhja e ekipit nga Uashingtoni, i cili, siç paralajmëroi ambasadorja e re amerikane, Angela Ageler, do të ketë një qasje më agresive ndaj aktorëve të korruptuar të kaluar dhe të sotëm dhe do të shqyrtojë të gjitha veprimet e mundshme. . “Sektori i drejtësisë në Maqedoninë e Veriut ka nevojë për më shumë hetime, që prokurorët të tregojnë se askush nuk është mbi ligjin”, ka shkruar ambasadori Ageler.

Epo, shembulli i prokurores boshnjake Kajmakoviq nuk është unik, por është më i afërti me atë që po ndodh në vendin tonë, që shkatërron besimin në sistemin e drejtësisë, shoqërinë e korruptuar dhe partishmërinë e “sëmurë”. Ekipi ishte në Maqedoni për një kohë të shkurtër, ata u larguan javën e kaluar, por nga ambasada thonë se janë të përkushtuar që të nxjerrin para drejtësisë personat e përfshirë në korrupsion të lartë dhe se do të vazhdojnë të përdorin të gjitha mjetet në dispozicion për të luftuar korrupsionin në nivel global, shkruan mes tjerave Frosina Fakova Serafinoviq.

Burimi: zhurnal.mk

Story i mëparshëm

Çfarë ndodhi me Emily Ratajkowskin? Pete Davidson shfaqet nën shoqërinë e një vajze misterioze

Story i radhës

Kupa e Botës në Katar vendosi rekord të ri për më së shumti gola të shënuar

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish