Alpinisti Nadir Murseli me jubile 25 vjeçar

Tetovë, 6 tetor 2020 (MIA) – Me rastin e 25 vjetorit të alpinizmit, Nadir Murseli nga Tetova u ngjit në drejtim “Otmar Solo” IV + 120 metra në lokalitetin Matka, dhe u bë video me ndihmën e një droni. Alpinsiti nga Tetova i kishte fillimet e tij në alpinizëm në Matkë, kështu që vendosi të festonte jubileun e tij personal atje.

“Ende kujtoj ditët e para të Matkës 25 vjet më parë kur fillova alpinizmin në këtë qendër të famshme të trajnimit të alpinizmit. E vetmja gjë që më mbajti të vazhdoj për kaq gjatë është dëshira dhe dashuria ime e madhe për alpinizmin. Por jo vetëm kaq, unë kisha një qëllim dhe qëllimi ishte që sa herë që shkoja në Matkë për trajnime dhe trajnime të ishin që unë të mësoja të isha alpinist. Kështu që mësova të jem aktiv në të mirë dhe të keq në hidhërim dhe lumturi, se shoqërimi, të ndihmosh të tjerët të mësojnë në alpinizëm është gjëja më e mirë. Të gjithë partnerëve të mi në ngjitje në këto 25 vjet, një falënderim i madh për gjithçka dhe uroj që të shohim njëri-tjetrin për shumë ngjitje edhe për 25 vje”t, thotë Nadir.

Alpinisti tetovar është 43 vjeç me një listë të gjatë të majave të ngjitjes dhe drejtimeve të ngjitjes në shkëmb. Unë kam ngjitur 13 maja në Alpe mbi 4000 metra, dhe ka qenë në të gjitha majat e Alpeve gjithsej 40 herë sepse ai ka jetuar në Zvicër. Fokusi tani është në ngjitje në shkëmbinj. Muajin e kaluar me disa alpinistë të Maqedonisë u ngjitën në majën më të lartë në Turqi Ararat 5137 m.

Nadiri më lartë arriti në Himalajet, Ajland Pik në 6,200 metra mbi nivelin e detit, si dhe Mkinli dhe Akonkagua. Një nga udhëtimet më interesante të Nadir Murselit është ngjitja në Majën e Titos, ku ai priti vitin e ri 2000. as/sn/

Ngjarja paraprake

Një grup kriminel për 500- 700 euro transportoi emigrantë nga Greqia në Serbi, katër të arrestuar

Ngjarja e ardhëshme

Finlanda shënon rekord të rasteve ditore të koronavirusit

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian