Alpinistët e bllokuar, mjeku: Të gjithë janë mirë, njëri kishte shembje të lehtë të këmbës! Malo: U shpëtua i gjithë grupi

Alpinistët që kishin mbetur të bllokuar sot në malin Murgana në fshatin Sotirë në Dropull afër kufirit me Greqinë janë shpëtuar dhe janë në gjendje të mirë.

Deputetja Artemisa Malo dhe një mjek që i ka kontrolluar aplinistët tregojnë se gjendja e tyre tanë është mirë.

“Në orën 15:20 jam  lajmëruar përmes një telefoni sepse Ergysi kishte rrëshqitur dhe koishte nevojë për ndihmë. Më thanë se kishin nevojë për helikopter. Unë kontaktova me ministirn e brendshëm… Helikoteri duhet të merrte një leje nga ministria e mbrojtjes për tia kaluar asaj të shëndetësisë dhe kjo na mori më shumë kohë.

Zona ku duhetj të ulej ishte një zonë me një terren të vështirë kishte stuhi borë dhe një zonë me shumë pyje. Deri në momentin që Ergysi është transportuar ne ambulancë e kemi shoqëruar. Sështe hera e parë që ky grup bën ekskursion, por për Ergysin ishte herë e parë dhe këto janë gjëra që përfshihen në ekskursione të tilla. Për fat të mirë i gjihtë grupi është shumë mirë janë transportuar. Djali për të cilin kishim më shumë merak  do të shkojë në shtëpi në darkë dhe do të jetë shumë mirë”, tha deputetja.

Ndërsa mjeku tregoi se të gjithë janë mirë. Edhe njëri prej alpinistëve që ka dëmtuar këmbën, mjeku thotë se kishte lëndim të lehtë.

“Rreth orën 15:30 njoftoi për aksidentin dhe morëm vesh se ishte një grup alpinistësh. Rreth orës 20:00 mbërrin djali, nuk kishte fraktura vetëm një shembje në këmbën e djathtë, gjendja shëndetësore e të tjerëve ishte shumë mirë”, tha mjeku.

Ngjarja paraprake

Në pranga 25-vjeçari, vret të vëllanë dhe e hedh nga ballkoni që të dukej si aksident

Ngjarja e ardhëshme

Mos e hidhni ujin e patateve: Bën mrekulli për flokët

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian