Algjeria ndërpret marrëveshjen e miqësisë dhe bashkëpunimit me Spanjën

Algjeria ka përfunduar një marrëveshje miqësie 20-vjeçare me Spanjën, e cila parashihte që të dyja vendet të bashkëpunojnë në kontrollin e valëve të migracionit, duke përshkallëzuar mosmarrëveshjet mbi qëndrimin e Madridit ndaj Saharasë Perëndimore. Media shtetërore e Algjerisë raportoi vendimin pa dhënë arsye.

Burimet diplomatike spanjolle konfirmuan vendimin e Algjerisë, duke shprehur keqardhjen dhe duke rikonfirmuar angazhimin e tyre ndaj marrëveshjes.

Marrëveshja e vitit 2002 detyronte te dyja palët të “thellojnë bashkëpunimin në kontrollin e flukseve të migracionit dhe luftimin e trafikimit të qenieve njerëzore”, sipas një teksti të botuar në gazetën zyrtare të Spanjës, raporton reuters.

Algjeria u zemërua kur Spanja njoftoi në muajin mars se mbështet planin e Marokut për t’i ofruar autonomi Saharasë Perëndimore. Algjeria mbështet Polisarion, lëvizjen për pavarësi të Saharasë, të cilën Maroku e konsideron të vetën dhe e qeverisë.

Ndërkohë, Algjeria është një furnizues kryesor i gazit për Spanjën, por presidenti algjerian, Abdelmadjid Tebbeoune tha më herët se ai nuk do ta ndërpresë kontratën e furnizimit për arsye diplomatike.

Ministri i Jashtëm spanjoll tha të mërkurën se nuk kishte indikacione se Algjeria mund të merrte masa që do të ndikonin në furnizimet me gaz pas prishjes së një marrëveshjeje 20-vjeçare për miqësinë, marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë dhe bashkëpunimin me Spanjën.

Qeveria algjeriane është një partner i besueshëm dhe i ka dhënë Spanjës garanci nga nivelet më të larta në lidhje me furnizimin me gaz, u tha gazetarëve ministri i Jashtëm spanjoll, Jose Manuel Albares. Algjeria pritet të ndryshojë çmimet kur të lidhë kontrata të reja furnizimi me gaz me kompanitë spanjolle.

Sipas kontratës aktuale, e cila është afatgjatë, Algjeria furnizon gazin me çmime nën çmimet e tregut, tha i njëjti burim, i cili dëshironte të mbetej anonim.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Nuk është Ron Zaiti/ Pas zërave për një lidhje, Semi Juapaj publikon videon me princin e saj

Story i radhës

Arta Nitaj sjell imazhe të reja joshëse – vë në pah format trupore në veshjen plot stil

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish