Alarm në Serbi, mblidhet shtabi i krizave për shkak të koronavirusit

Një seancë urgjente e shtabit të krizave do të mbahet nesër në Serbi për shkak të situatës me koronavirus. 

Mediat në Serbi raportojnë se seanca është caktuar për në orën nëntë.

Seanca e rregullt e selisë qendrore ishte menduar të mbahej të premten, por kjo seancë do të mbahet nesër pas një vendimi urgjent, shkruan “Blic”.

Lajmi u konfirmua edhe nga epidemiologu Predrag Kon. Temat e takimit, siç supozohet, kanë të bëjnë me rritjen e numrit të rasteve të reja me Covid-19 në Serbi.

Siç deklaroi epidemiologu, ndalimi i lëvizjes është opsioni i fundit, të cilin ata shpresojnë se do ta shmangin, por ai thotë se nëse vazhdon kështu përhapja e virusit, ndalimi i lëvizjes nuk është një opsion i pamundur.

Duhet të kujtojmë se kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, tha mbrëmë se deri në orën 20:00 numri i njerëzve të sapo infektuar në Serbi tashmë kishte kaluar 400. Gjithashtu, situata është alarmante në të gjithë Serbinë, sepse të gjithë shtetet fqinje kanë raportuar një numër të madh të njerëzve të infektuar.

Ekziston një rrezik real që një situatë e tillë të shkojë edhe në Serbi, prandaj nuk përjashtohet futja e testimit të detyrueshëm PCR ose testimit serologjik kur hyni në Serbi, raportojnë mediat serbe.

“Unë do ta kërkoja atë për të gjithë qytetarët tanë. Njerëzit nga Vranje, Bujanovac, Preshevë lëvizin në Maqedoni çdo ditë për të blerë karburant, kontrabandë, tregti … Dhe Maqedonia po digjet. Po të ishin vetëm në vendin tonë, ata nuk do të kishin kontakt me të infektuarit. Kroacia ka një rritje të madhe, Bullgaria ka një rritje të tmerrshme, Malazezët janë gjithmonë në një vend të tretë të lartë. Kjo është arsyeja pse unë jam që askush të mos hyjë në Serbi pa një PCR negativ ose test serologjik,” tha epidemiologu dhe anëtar i shtabit të krizave, Branislav Tiodoroviq për “Kurir”.

Ngjarja paraprake

Me pasaporta dhe viza false, prangosen në Rinas dy të rinjtë

Ngjarja e ardhëshme

Tërmet i fuqishëm në Islandë, deputeti largohet me shpejtësi nga foltorja

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian