Akuzat ndaj Bashës për hetimin e krimeve të serbëve, Rudina Hajdari: Telenovela për të devijuar debatin

Deputetja Rudina Hajdari duke komentuar vendimin e ministrave të Jashtëm të BE për të shtyrë Konferencën Ndërqeveritare, se janë disa kushte që nuk janë plotësuar ende siç duhet.

Mendoj se ka një sërë arsyesh pse disa vende të BE qëndrojnë skeptikë për integrimin. Reforma zgjedhore, reforma në drejtësi janë kyçet dhe prioritetet, edhe lufta kundër korrupsionit e krimit të organizuar. Për disa vende si Holanda, Danimarka apo Franca ende nuk janë plotësuar këto kushte dhe janë detyrë e Shqipërisë. Këto detyra nuk varen nga parlamenti, por është një përgjegjësi ndërsektoriale. Integrimi i Shqipërisë duhet të jetë një përgjegjësi që duhet ta ndajmë me çdo kah politik.”

Ajo komentoi edhe akuzat e hedhura për kryedemokratin Lulzim Basha për hetimin e krimeve të serbëve ndaj shqiptarëve të Kosovës.

“Këto janë telenovela dhe për mua nuk ka asnjë rëndësi. Është një mënyrë për të devijuar debatin. Në mënyrë vulgare duan të heqin dhe të imponojnë ndaj publikut shqiptar një histori që njerëzit nuk kanë interes ta dëgjojnë. Po hiqet vëmendja aferat korruptive. U harrua çdo gjë tjetër.”

Rudina Hajdari bëri me dije se shumë shpejt do të laçojë partinë e re politike. Ajo tha se momentalisht po punohet me idenë, vizionin dhe kandidatët për çdo qark.

Ngjarja paraprake

Messi shpërthen për situatën te Barcelona: Jam lodhur duke qenë gjithmonë problemi për gjithçka në klub

Ngjarja e ardhëshme

Vdes një veprimtar i LDK-së në Ferizaj

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian