Aktorja e njohur gjendet pa shenja jete në bregdet

Ylli kuban i filmit, Broselianda Hernandez, 56-vjeçe, është gjetur e vdekur në bregdetin e Miamit, teksa dyshohet se është mbytur pasi ‘kishte dalë për të blerë cigare’.

Aktorja e famshme kubane, Broselianda Hernandez, e cila ka punuar për gati tre dekada në televizion, teatër dhe filma, është gjetur e vdekur përgjatë vijës bregdetare të Miamit pas një dyshimi për fundosje, shkruan Daily Mail.

Hernandez, 56 vjeçe, kishte jetuar në Miami për pesë vitet e fundit pas një karriere argëtuese në Kubë.

Zyra e ekzaminuesit mjekësor nuk ka përcaktuar ende shkakun e vdekjes, por policia tha se ata besojnë se Hernandez u mbyt dhe nuk dyshojnë për diçka tjetër.

Një dëshmitar thirri policinë rreth orës 6:30 të mëngjesit të mërkurën pasi gjeti trupin e një gruaje pranë vijës bregdetare në afërsi të rrugës 79th, tha zëdhënësi i Policisë së Miamit, Ernesto Rodriguez.

Video nga stacioni Local10 tregoi momentin kur ekipi i parë arriti në plazh dhe mbuluan trupin e gruas përpara se ta hiqnin nga vendi i ngjarjes.

Zyrtarët dhe zjarrfikësit më vonë e identifikuan atë si Hernandez. Familja e saj tha se ajo kishte dalë për të blerë cigare të martën vonë por kurrë nuk u kthye në shtëpi ose nuk u ktheu përgjigje telefonatave, raportuan mediet lokale.

Hernandez u bë e famshme me telenovelat kubane në vitet 1990 të tilla si “When Water Returns to Land”, i cili i dha asaj një çmim aktrimi dhe Gratë e Nderit.”Women of honor”.

Në vitin 2010, ajo luajti nënën e Jose Martí në një biografi të heroit kuban të pavarësisë, Martí, “The Eye of the Canary”.

Tituj të tjerë të rëndësishëm në filmografinë e saj përfshijnë “Things I left in Havana” dhe “Barrio Cuba”.

Filmi i fundit i Hernandez, The Companion, doli në vitin 2015, rreth kohës së lëvizjes së saj në Miami.

Presidenti Kuban, Miguel Díaz-Canel i dërgoi ngushëllimet e tij për më të dashurit e Hernandez të enjten në Twitter, duke thënë ‘lamtumirë një aktore të jashtëzakonshme të quajtur Broselianda. Ne vajtojmë për humbjen e saj të hershme. ‘

Këngëtarja kubane Liuba Maria Hevia me një postim në Instagram tha se ‘kurrë nuk do të dijë t’i thotë lamtumirë’ Hernandezit.

Në një intervistë të vitit 2010 me shtypin në gjuhën spanjolle, Hernandez e përshkroi veten si ‘shumë bipolare’ dhe luftonte me momente depresioni.

‘Ndonjëherë ndjehem tetëdhjetë vjeç,’ i tha ajo intervistuesit ndërsa fliste për betejën e saj me çështjet e shëndetit mendor.

Hernandez ka lënë pas vajzën e rritur Sofia, partnerin e jetës dhe prindërit e saj të moshuar. 

Ngjarja paraprake

SHBA, Georgia certifikon rezultatet e zgjedhjeve presidenciale

Ngjarja e ardhëshme

Barcelona me probleme defensive para ndeshjes ndaj Atleticos, ja formacioni i mundshëm

të fundit nga

AlbanianEnglishMacedonian